Lochnesská příšera zůstává i po týdenním průzkumu jen legendou

Lochnesská příšera zůstává i po týdenním průzkumu jen legendou zdroj: WordPress.com

11. 10. 2010, 14:24 | Jakub Hájek

stalo se 11. října 1987 80. léta

Loch Ness – Ani sonary v hodnotě 1 milionu liber prohledávající jezero Loch Ness ve Skotsku nenašly legendární monstrum, Lochnesskou příšeru. Tým pátračů strávil na operaci „Deep Scan“ celý týden, leč neúspěšně. Skupina 24 motorových člunů pročesávala jezero v rojnici tak, aby jim nic neuniklo. Získala však pouze několik málo informací o pohybu velkých objektů hluboko pod vodou, nicméně pokaždé se jednalo o hejno ryb. Pátrání tak přítomnost Nessie, jak je příšera také nazývána, nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.

Historie Lochnesské příšery

Pověsti o životě Lochnesky a jiných vodních živočichů v highlandském jezeře Loch Ness jsou známy již několik staletí. Vůbec nejstarší dochovaná zmínka pochází ze 6. století z díla o sv. Kolumbovi. Ten měl v roce 565 zachránit jednoho z Piktů, který byl napaden příšerou – a to kdesi u řeky Ness, tedy nikoli u jezera.

Velkou vlnu zájmu o Lochnesskou příšeru rozpoutal v roce 1871 článek D. Mackenzieho a od 80. let 19. století po 30. léta 20. století byly hlášeny stovky pozorování jezerního živočicha. Patrně nejtěsnější kontakt s živočichem byl ohlášen v roce 1933, když manželé projíždějící autem po pobřeží jezera museli zastavit, protože přes cestu se plazilo tmavé, tlusté tělo a nakonec zmizelo ve vodě.

I v dalších letech 20. století byla příšera několikrát nafilmována a fotografována, ale žádný získaný dokument není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možno uznat za bezesporný důkaz existence živočicha.

[poll id=”19″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Patrně největší akcí se stane prakticky dvouletý monitoring jezera týmem televize BBC, pořádaný v letech 2002–2003. Žádný z těchto přístrojů však nepřinese jasný důkaz existence Lochnesské příšery.

Zdroj: Wikipedia.org, Rozhlas.cz, BBC.co.uk

Témata: legenda, průzkum, voda, zvíře

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt