Manstein velí k ústupu, operace Citadela skončila

Manstein velí k ústupu, operace Citadela skončila zdroj: Wikipedia.org

15. 7. 2012, 15:59 | Tadeáš Sedláček

stalo se 15. července 1943 ½ 20. stol.

Kursk – Polní maršál Erich von Manstein dnes z donucení zastavil ofenzívu německých vojsk proti Rudé armádě.

Jedna z dosud největších bojových akcí tak končí neúspěchem Velkoněmecké říše – i přesto, že protivník měl daleko větší ztráty.

Cesta k operaci Citadela začala již 13. března, kdy Manstein dobyl město Charkov nacházející se v jižní části SSSR. Tím však vznikl pro Německo nepříjemný výběžek na frontě kolem města Kursk, který bylo třeba zlikvidovat. Začalo obrovské soustředění sil německé branné moci.

Čísla hovoří jasně – ofenzívy se na straně Německa zúčastnilo 780 900 vojáků, 2 928 tanků (včetně desítek až stovek nových tanků Panther a Tiger), 9 966 děl a minometů a 2 110 letadel. Ani protivník však nezahálel. Ruské generalitě bylo jasné, o co se nepřítel pokusí. Rudá armáda tak začala město Kursk opevňovat, na počátku července se z něj stalo nejopevněnější místo na světě.

Po předběžných útocích ze 4. července začal mohutný útok následujícího dne. Jednotky wehrmachtu i SS skutečně postupovaly o desítky kilometrů kupředu, avšak očekávání nebyla naplněna. K rozhodujícímu střetu armád došlo před třemi dny u vesnice Prochorovka.

Na pouhé tři kilometry dlouhé linii se střetly stovky tanků, jednalo se o doposud největší tankovou bitvu. Jak jsme naznačili v úvodu, německá armáda byla úspěšnější co do počtu zničených tanků nepřítele, nicméně sama své vlastní ztráty nedovedla nahradit.

To je jeden z hlavních důvodů, proč Hitler odebral útočnému Mansteinovi velení těch několika málo divizí, které mu zbyly, a tak byl dnes útok definitivně zastaven.

Křištálová kouleVěštecká koule

Operace Citadela neboli bitva u Kurska byla poslední velkou ofenzívou Německa na východní frontě. Na rozdíl od SSSR nebudou totiž Němci schopni nahradit válečné ztráty. Od léta 1943 se Němci budou pouze bránit, až do kapitulace 8. května 1945.

Zdroj: www.panzernet.net

Témata: druhá světová válka, Německo, rudá armáda, SSSR, Třetí říše

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 29. 9. 2020, včera měl(a) svátek Václav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt