Marie a Pierre Curie oznámili objev nového prvku

Marie a Pierre Curie oznámili objev nového prvku zdroj: Wired.com

18. 7. 2011, 11:18 | Jiřina Nováková

stalo se 18. července 1898 19. stol.

Manželé Pierre Curie a Marie Curieová, rozená Sklodowska, kteří soustavně zkoumají radioaktivitu všech známých chemických prvků, oznámili objev nového chemického prvku. Byl pojmenován jako polonium na počest vlasti Marie – Polska. Tento prvek získali ze smolince. Objev dosáhli v obtížných podmínkách s nedostačujícím laboratorním zařízením.

Polka Marie Sklodowská se narodila ve Varšavě v rodině gymnaziálního profesora fyziky a matematiky. Matka, rovněž učitelka, zemřela na tuberkulózu, když bylo Marii 10 let. Marie byla nejmladší z pěti sourozenců. Její oblíbená fyzika ji svedla dohromady i s budoucím manželem Pierrem Curriem, profesorem na Škole průmyslové fyziky a chemie. Společně se pak věnovali výzkumu radioaktivity.

Marie Curieová měřila intenzitu radioaktivního záření podle jeho ionizačních účinků elektrometrem. Dospěla k závěru, že v uranových rudách musejí existovat další neznámé silně radioaktivní chemické prvky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Francouzský fyzik Pierre Curie a jeho polská manželka Marie Curieová vytvoří dokonalou dvojici nejen v rodinném životě, ale především na poli vědy.

Roku 1903 získá Marie titul doktora věd pařížské univerzity a o 3 roky později bude jmenována mimořádnou profesorkou fyziky, na místo svého tragicky zemřelého manžela. Bude první ženou, která se stane profesorkou staroslavné Sorbony.

Marie Sklodowská-Curie dvakrát obdrží Nobelovu cenu: v roce 1903 spolu s manželem a s Becquerelem za fyziku jako první žena a roku 1911 za chemii.

Objev rádia a jeho fyziologických účinků při léčbě rakoviny by mohl manželům Curieovým přinést milionové zisky. Budou patřit však do řad těch objevitelů, pro které peníze neznamenají nic.

Účinky záření rádia, s kterými Marie Curie spojí svůj život, také její život ukončí. 4. července roku 1934 zemře právě na chorobu vyvolanou těmito účinky.

Témata: chemie, objev

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt