Marie I. Tudorovna se stala anglickou královnou

Marie I. Tudorovna se stala anglickou královnou zdroj: Wikipedia.org

19. 7. 2011, 9:42 | Jiřina Nováková

stalo se 19. července 1553 starší

Londýn – Jako čtvrtý v pořadí panovníků z rodu Tudorovců, předchůdcem byl nevlastní bratr Eduard, se dnes Marie I. Tudorovna stala královnou Anglie a Irska.

Marie I. Tudorovna se narodila 18. února 1516 jako jediný potomek Jindřicha VIII. a jeho první ženy Kateřiny, který se dožil dospělosti. Ostatní sourozenci zemřeli. Po matce byla potomkem Ferdinanda II.
Marie byla velmi vzdělaná, studovala latinu, řečtinu, přírodní vědy a hudbu.

Už v devíti letech jí její otec přidělil vlastní dvořany na hradě Ludlow. Tato pocta byla udělována většinou jen nejstarším mužským potomkům krále spolu s titulem prince z Walesu. Již v mládí pro ni Jindřich hledal potenciální manžely. Ve věku dvou let byla zasnoubena s potomkem francouzského krále Františka I. dauphinem Františkem. Po třech letech však bylo toto zasnoubení zrušeno a byla dojednána její svatba s císařem Svaté říše římské Karlem V., kterému bylo tehdy 22 let. I tato dohoda byla později zrušena.

Panovnický předchůdce Eduard zemřel 6. července 1553 v pouhých šestnácti letech. V období kolem Eduardovy smrti byla Marie povolána do Londýna, ale protože se obávala toho, že by mohla být uvězněna, přesunula se na hrad Framlingham do Suffolku. Marie si ale zajistila podporu mnoha šlechticů a veřejnosti a po několika dnech triumfálně dorazila do Londýna. Parlamentem byla jmenována královnou.

Křištálová kouleVěštecká koule

Marie se bude těšit velké přízni a popularitě v prvním období své vlády, zvláště ze strany katolické veřejnosti.

Její sňatek s Filipem se však setká s velkým odporem. Svatební smlouva bude obsahovala klauzuli, že Anglie nebude zavlečená do žádné španělské války, ale toto ustanovení nebude dodrženo. Filip bude trávit větší část doby správou svých území na kontinentu, zatímco Marie bude většinou v Anglii. Po její smrti se Filip začne ucházel o ruku Alžběty, ale bude odmítnut.

Pronásledování protestantů vynese královně přízvisko krvavá Marie, i když mnoho historiků bude zastávat názor, že si tento přídomek nezaslouží.

Témata: korunovace, královna

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Tak nevím, jednou se

  Libuše Mrázková, 19. 2. 2013 1:24

  Reagovat

  Tak nevím, jednou se uvádí,že Marie Tudorovna se narodila 1496 ,podruhé 1516 rozpětí 20 let je dosti veliké,asi bych se přikláněla k první verzi.

  • Roku 1496 se narodila

   Gábi, 24. 6. 2014 14:08

   Reagovat

   Roku 1496 se narodila Marie Tudorovna, sestra Jidřicha VIII.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt