McDonald’s: Hodně dřiny za málo peněz s nejistou budoucností

McDonald’s: Hodně dřiny za málo peněz s nejistou budoucností zdroj: Imnusbmfastfoodrestaurants.blogspot.com

6. 5. 2013, 23:06 | Tomáš Starý

stalo se 6. května 1989 80. léta

Paříž – Společnost McDonald’s – hamburgerový král – měla loni ve svých 11 000 podnicích roztroušených po světě obrat přes 35 miliard dolarů.

Jeden ze šesti Američanů, který vstupuje do restaurace, otevírá dveře u McDonaldů. Ve Francii jsou na druhém místě za francouzsko-belgickou hamburgerovou sítí France Quick. I labužnická Francie už jí jedno z devíti restauračních jídel (odhadem) v prodejnách rychlého občerstvení.

A jak to vypadá v zákulisí jedné z 84 McDonaldových prodejen, konkrétně v obrovském středisku obchodu a služeb v Paříži zvaném Forum des Halles? O tom vypráví jedna krátkodobá zaměstnankyně….

U takové firmy je typické zaměstnání na krátký úvazek. Život v nejistotě protože práci nikdo nezaručí. Za malé peníze značné kmitání. Žádné prostoje, žádné vybavování, krácené přestávky. Jakže to vyprávěla naše hrdinka?

Nábor zaměstnanců

„P., malý šéf, mi řekl: „Je to tvrdá a špatně placená práce. S nikým se tu nebabrají. Kdo nemá výkon, vypadne.“ Lidi jako já jsou tu tak říkajíc k mnohostrannému použití. K práci v kuchyni, v pokladně, k umývání nádobí, k úklidu restauračních místností nebo toalet.

Je nedělní poledne. Opouštím „restauraci“ s McDonaldovou uniformou pod paží: zelené kalhoty, zelené tričko s písmenem M. Tentokrát mě přijala V. aby mě zapracovala. Je to příliš velké slovo pro krátkou návštěvu pracoviště a podpis stručné pracovní smlouvy o „práci na částečný úvazek“. Měsíčně 64 hodin.

Každý týden mi jiný vedoucí přesně naplánuje hodiny, kdy budu dělat. V. upřesňuje, že budu do práce chodit přes účtárnu. Jakmile budu převlečena a připravena k práci, píchnu si hodiny. „Když budeš nemocná, musíš to oznámit 48 hodin předem.“ Zatímco se ptám, jak mám dva dny předem vědět, že si vymknu nohu, vede mě do místnosti pro zaměstnance. Je to malý kumbál. Pohledem na seznam zjišťuji, že takových jako já se tu točí na „zkrácený úvazek“ na 150.

Závod s časem

V pondělí začíná tanec u linky, který skončí za čtyři hodiny. Jsem celá rozlámaná.

V úterý mladá spolupracovnice vykládá, jak na ni první výplatní páska působila jako studená sprcha. „Po dvou týdnech 700 franků, a to jsem měla dojem, že dřu jako kůň“ (polovina námezdně pracujících vydělává podle oficiálních údajů pod 6300 franků měsíčně).

Podle pravidla musí být po pěti hodinách práce půlhodinová přestávka. Ale současně se zkracují. Buď začne o deset minut později, nebo přijde vedoucí a žádá dobrovolníky, aby začali dělat dřív. Když se to spočítá, ušetří tak tento americký mezinárodní gigant jednoho zaměstnance.

Ve středu se ptám vedoucí S. kolik bere navíc za to, že je mistrová. „Tři franky,“ říká (cena jedné veky – pozn. red.) Vybavovat se nemůžeme. Hamburgery se valí jeden za druhým. Ona do nich dává maso, já je ochucuji, což je hlavně nezbytný kečup. Krajně řídké jsou okamžiky, kdy si můžeme vyměnit více než pár slov. Jestliže se chod pásu s hamburgery zpomalí, protože je méně zákazníků (což se ale nestává), šéf tě hned pošle umývat nádobí nebo doplňovat zásoby.

Následující pondělí mi P. říká, že se snaží zajistit mi šestnáct hodin práce týdně. Ale nic nemá. Každé ráno mám telefonovat, jestli mohu přijít. Ale může se stát, že o mně nebudou mít zájem celý týden. Když mu řeknu, že si takhle moc nevydělám, odpovídá, že pro mě nemůže nic udělat.

Ve středu dobrá zpráva. Mohu přijít pacovat ve špičce mezi 11. a 15. hodinou.

V pátek 31. března odevzdávám uniformu a podepisuji papír na odchodnou. Dovídám se, že mzdu dostanu koncem dubna. Všichni mi závidí, když říkám, že odcházím, protože jsem si našla jinou práci.“

Zbývá dodat, že vyprvěla redaktorka l’Humanité Sophie Salsatová, která šla k McDonaldům na zkušenou.

Milan Mádr

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: kapitalismus, McDonald’s, práce, reportáž

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Kapitalisti! Fuj - zlatej

    Ross, 7. 5. 2013 9:12

    Reagovat

    Kapitalisti! Fuj – zlatej RaJ!

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt