Mezi oběma částmi Berlína byla vztyčena zeď

Mezi oběma částmi Berlína byla vztyčena zeď zdroj: Simonak.eu

13. 8. 2012, 15:54 | Tadeáš Sedláček

stalo se 13. srpna 1961 60. léta

Východní Berlín – Studená válka dospěla do další vyhrocené fáze. Dnes brzy ráno obsadliy ozbrojené síly Německé demokratické republiky veškeré hraniční přechody mezi Západním a Východním Berlínem a ihned začala stavba provizorní betonové zdi.

Zeď byla vztyčena zejména kvůli neutuchajícím vlnám uprchlíků z východní části. Zároveň se jedná o Ulbrichtův (vedoucí představitel SPD) a Chruščovův nátlak na sjednocení Berlína. Ten už byl sovětskému nátlaku vystaven při první berlínské krizi v roce 1948 a 1949. Tehdy se pokoušel Stalin Berlín vyhladovět blokádou, nicméně neúspěšně.

Snad tento konflikt nepřeroste v něco globálního, neboť dnes ráno stály americké a sovětské tanky pouhých několik desítek metrů od sebe. Osud už tomu tak chtěl, že Berlíňané, příslušníci kdysi hrdého národa, jsou nyní rozděleni a doplácejí na spory svých “ochránců”, Američanů a Sovětů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Berlínská zeď se stane jedním ze symbolů studené války. Již 24. srpna dojde k pokusu o přechod zdi, nicméně aktér bude zastřelen. Celkem při pokusu o překonání zdi zaplatí svým životem kolem dvou stovek občanů. Zeď padne společně s neostalinismem 9. listopadu 1989.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Berlínská zeď, komunismus, NDR, stavba, studená válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt