Mírová smlouva podepsaná v Brestu ukončila boje na východní frontě

Mírová smlouva podepsaná v Brestu ukončila boje na východní frontě zdroj: Wikipedia.org

3. 3. 2011, 8:34 | Karolína Solanská

stalo se 3. března 1918 ½ 20. stol.

Brest-Litevsko – Podepsáním tzv. Brestlitevské mírové smlouvy dnes skončily boje na západní frontě mezi Němci a Rakušany na jedné straně a Rusy na druhé. Rusko vyčerpané říjnovou bolševickou revolucí tak dalo najevo, že nemá sílu bojovat na dvou frontách.

Jednání byla zahájena již 22. prosince minulého roku, ale zástupci Ruska je protahovali na nejvyšší možnou míru. Poté, co Němci vtáhli do Ruska, byli přece jen nuceni podepsat. Oficiálně tím tedy přijali velmi tvrdé podmínky, které jim byly uloženy.

Rusko končí válečný stav. Přichází téměř o polovinu svého Evropského území – o celý milion kilometrů čtverečních rozlohy. Musí se také plně demobilizovat. Všichni váleční zajatci budou v brzké době propuštěni. Jedinou světlou podmínkou může pro Rusko být, že ani jedna ze stran nemusí po ratifikaci smlouvy splácet své válečné výdaje.

Nyní probíhá opětovné navázání všech diplomatických a konzulárních vztahů mezi oběma zeměmi. Jisté je, že tento separátní mír velmi oslabí všechny státy  Dohody.

Křištálová kouleVěštecká koule

Německo ihned po uzavření míru přesune téměř veškerá svá vojska na západní frontu, kde dojde k prvním velkým bitvám první světové války.

Pro bolševické Rusko bude mít velmi rozporuplné následky. Jednak dovolí bolševikům se vzpamatovat, na druhé straně znamená obrovské ztráty území.

V listopadu 1918 Brestlitevský mír označí samotný Lenin za “hanebnou smlouvu” a anuluje ho.

Zdroj: Wikipedia.cz, Leccos.com, Moderni-dejiny.cz

Témata: diplomacie, mír, první světová válka, smlouva

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • v tretom riadku clanku

    arturio, 4. 3. 2011 20:46

    Reagovat

    v tretom riadku clanku ma byt spravne “na vychodni fronte”
    zdar,

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt