Místo raket bombardéry: Vlna pobouření a nesouhlasu

Místo raket bombardéry: Vlna pobouření a nesouhlasu zdroj: Wikipedia.org

15. 11. 2012, 11:32 | Jiřina Nováková

stalo se 15. listopadu 1989 80. léta

USA se chystá začátkem 90. let rozmístit na území NSR nový jaderný bombardér F-15E. Uvedla to v úterý západoněmecká televizní společnost ARD v pořadu Report.

S přípravou na rozmisťování těchto jaderných bombardérů se má začít již v lednu příštího roku na základně v Bitburgu. Letouny F-15E mají dolet až 3000 kilometrů a mohou nést buď pět jaderných pum, nebo až osm jaderných raket.

Před několika týdny oznámil britský tisk, že USA hodlají tyto letouny umístit v Británii, což v této zemi vyvolalo značné pobouření. Veřejnost v tom totiž vidí snahu obejít dohodu se SSSR o likvidaci jaderných raket středního a kratšího doletu.

Právě v době, kdy pronikla na veřejnost tato zpráva, hovořil ministr zahraničí NSR Genscher v rozhovoru pro jednu televizní stanici  o potřebě odmilitarizovat vztahy Východ-Západ, urychlit odzbrojení a bezpečnost v Evropě založit na vzájemné kooperaci. Tyto myšlenky nesporně najdou kladný ohlas zejména v socialistických zemích.

Zdroj: Rudé právo 1989,  15. listopadu, str. 1

Témata: armáda, bombardér, letadlo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt