Na Hitlera byl spáchán atentát, v den výročí pivního puče

Na Hitlera byl spáchán atentát, v den výročí pivního puče zdroj: Wikipedia.org

8. 11. 2012, 15:28 | Tadeáš Sedláček

stalo se 8. listopadu 1939 ½ 20. stol.

Mnichov – Pokud sledujete naše zpravodajství pravidelně, jistě víte, že Nacistické Německo v čele se svým vůdcem, Adolfem Hitlerem, je od září tohoto roku ve válce s několika evropskými státy.

Ačkoliv už je Polsko více než měsíc dobyto a rozděleno mezi své sousedy (tedy Německo a Sovětský svaz), Adolfu Hitlerovi starosti neubyly. Zdá se totiž, že vojenské úspěchy ostře kontrastují s jeho oblíbeností na domácí scéně.

Dnes musel totiž führer čelit pokusu o svou vraždu. Stalo se tak v den oslav šestnáctého výročí tzv. pivního puče. Hitler měl dnes naplánován několikahodinový projev v mnichovské měšťanské pivnici, kde puč odstartoval. Avšak z pracovních důvodů musel pivnici opustit dříve a spěchat na vlak. Přibližně dvacet minut po jeho odchodu vybuchla časovaná bomba a zabila tři lidi, dalších 57 zranila. Führer však tou dobou již cestoval vlakem.

Jedinou neznámou je po dnešním dni pouze motiv a pachatel. V dnešní pohnuté době mohl atentát spáchat kdokoliv, ať už domácí oposice či agent ve službách některého z Německu nepřátelských států.

Křištálová kouleVěštecká koule

O několik dnů později bude na švýcarsko-německé hranici zadržen jistý Georg Elser. Pohraniční stráž u něj nalezne kleště, rozbušku, komunistický odznak a pohled s obrázkem Měšťanského pivovaru v Mnichově. Po drsném výslechu na Gestapu se zjistí, že příprava na atentát mu zabrala více než rok. Bude zařazen do koncentračního tábora v Sachsenhausenu jako „zvláštní Hitlerův vězeň“ – plány byly takové, že po vítězné válce bude sloužit jako klíčový protibritský svědek (ačkoliv s Brity neměl nic společného) v poválečném monstrprocesu. Na konci války bude však přesunut do tábora Dachau a bude zastřelen důstojníkem SS.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Adolf Hitler, atentát, druhá světová válka, Hitler, nacismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 21. 9. 2020, včera měl(a) svátek Oleg

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt