Na Němenu dobojováno, bolševici se stahují

Na Němenu dobojováno, bolševici se stahují zdroj: Wikipedia.org

25. 9. 2012, 22:35 | Tadeáš Sedláček

stalo se 25. září 1920 ½ 20. stol.

Grodno – Po deseti dnech intenzivních bojů skončila další bitva mezi bolševickým Ruskem a Polskem. Zatímco ve většině Evropy už se dva roky neválčí, na východě to stále vře.

Příčinou je Rusko, posledních několik let nacházející se v rukou bolševického vůdce Lenina. To odmítá uznat nároky obnoveného Polska na západní části bývalého carského Ruska. Po dnešním dnu mu však pravděpodobně nic jiného nezbude.

Před deseti dny proběhla důsledná koncentrace sil obou protivníků okolo řeky Němen. Zatímco polská armáda byla zocelena vítězným bojem o Varšavu a jednalo se o dobře vycvičené muže, Rudá armáda připomínala při shromažďování sil starou hospodyni, která peroutkou vyškrabává poslední zbytky mouky z truhly.

Na ruské straně tak sice stál odpovídající počet mužů (tedy přibližně sto tisíc), avšak jednalo se o čerstvé brance s téměř nulovými zkušenostmi. Polsko mělo převahu v dělostřelectvu, letectvu i důstojnickém sboru.

Desetidenní boje tak musely nutně skončit vítězstvím Piłsudského vojáků. Naproti tomu generál Michail Tuchačevskij padl do obklíčení. Ještě dnes tak Rusové přistoupili na příměří a všeruský ústřední výbor v Rize vydal prohlášení, že Rusko je ochotno v nejbližší době přistoupit na mír s Polskem.

Křištálová kouleVěštecká koule

Mír bude skutečně uzavřen poměrně brzy, konkrétně v říjnu 1920. Polsko v něm získá rozsáhlá území na východě a Rusko bude muset uznat nezávislost Ukrajiny a Běloruska. Zatímco územní integritu Polska respektovalo Rusko (od r. 1922 Sovětský svaz socialistických republik) až do vypuknutí druhé světové války, nezávislost Ukrajiny a Běloruska vzala za své poměrně brzy – Rusko je totiž opět připojilo ke svému státu.

Zdroj: cs.wikipedia.org, Národní listy č. 267 ze dne 27. září 1920 (Večerní vydání)

Témata: komunismus, Rusko-polská válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt