Na papeže Jana Pavla II. byl ve Vatikáně spáchán atentát

Na papeže Jana Pavla II. byl ve Vatikáně spáchán atentát zdroj: Wordpress.com

13. 5. 2011, 12:44 | jaroslavpoks

stalo se 13. května 1981 80. léta

Vatikán – Dnes dopoledne se na Svatopetrském náměstí ve Vatikáně – posvátném místě pro většinu křesťanů – pokusili dva atentátníci zastřelit před očima tisíců věřících hlavu katolické církve při její cestě náměstím.

Postřelený Jan Pavel II. byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, kde jej nyní operují. Celý incident se stal pouhých pět dní před jeho jednašedesátiletými narozeninami.

Pokus o atentát na papeže měli podle svědectví diváků stojících v bezprostřední blízkosti místa střelby spáchat dva muži v Kristových letech. V době, kdy papež projížděl ve svém vozidle kolem atentátníků, vystřelil jeden z nich hned několikrát a papeži způsobil vážná poranění rukou a břicha.

Uniknout se ani jemu, ani jeho očitému komplicovi však nepodařilo. Přihlížející turisté pohotově zareagovali, oba muže zadrželi a následně předali přítomné italské policii. Dle všeho se jednalo o příslušníky Turecké republiky, jejichž jména nejsou zatím věřejnosti známa.

Přestože si věřící nepřejí nic jiného než brzké uzdravení Jana Pavla II., celý svět spekuluje o možném motivu, který za celým činem stál. Tvůrci konspiračních teorií tentokrát nemusejí mnoho domýšlet, neboť nejpravděpodobnějí verzí je nábožensky motivovaný čin.

Přestože je toto vysvětlení opřeno o důvodnou domněnku, že se jednalo o muslimy, do oficiálního závěru vyslýchání zúčastněných a vyšetřování je pouhopouhou spekulací.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jak se během vyšetřování ukáže, střelcem byl Turek Mehmet Ali Ağca. Během atentátu měl u sebe po kapsách různé útržky s větami v turečtině, z nichž jedna říkala: „Papeže zabíjím na protest proti imperializmu Sovětského svazu a Spojených států amerických a proti genocidě prováděné v El Salvadoru a Afghánistánu.“

Ağca budel odsouzen k doživotnímu vězení. V roce 2000 mu však bude tehdejším tureckým prezidentem na žádost samotného papeže udělena milost, načež bude deportován do Turecka. Tam bude však znovu uvězněn za vraždy a loupežná přepadení spáchaná před atentátem.

Zdroj: Freemasonrywatch.org, Wikipedia.org

Témata: atentáty, papež

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 21. 2. 2020, včera měl(a) svátek Oldřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt