Na Trockého byl v Mexiku spáchán atentát

Na Trockého byl v Mexiku spáchán atentát zdroj: Frepressers.com

20. 8. 2012, 9:43 | Tadeáš Sedláček

stalo se 20. srpna 1940 ½ 20. stol.

Ciudad de México – V mexickém Coyoacánu (část mexického hlavního města Ciudad de Mexico) byl dnes spáchán atentát na bývalého představitele Sovětského svazu, Lva Davidoviče Trockého.

Čin vykonal jakýsi “pan Jacson”, když Trockij krmil své králíky v zahradě. Podle nejčerstvějších informací se tento muž v posledních několika dnech vtíral do Trockého přízně prostřednictvím svých domnělých novinových článků. Jako vražedný nástroj mu posloužil horolezecký cepín, který Trockému zarazil do zátylku.

Nejednalo se přitom o první atentát na Trockého. Ten je v hledáčku sovětské tajné policie NKVD od své roztržky se Stalinem a následné emigrace ze Sovětského svazu. Po četných eskapádách v Kazachstánu, Turecku a Dánsku mu až Mexiko poskytlo azyl. Zde byl ubytován ve vile slavného malíře Diega Rivery, který byl předělán až v pevnost. Stalin mezitím prostřednictvím agentů zbavoval života Trockého příbuzné a přátele, ať už v Sovětském svazu či mimo něj.

Samotný Trockij byl první vražedné zkoušce vystaven letos v květnu. Agenti NKVD převlečeni za policisty postříleli několik členů osobní ochranky, samotný Trockij se však skryl za postel a útok přežil. Dnes však již takové štěstí neměl. Bodné rány vypadají skutečně děsivě a Trockého vyhlídky na přežití (momentálně se nachází v nemocnici, do které byl převezen krátce po atentátu) se jeví podobně. Kanaďan Jacson byl ihned zatknut.

Křištálová kouleVěštecká koule

Trockij následujícího dne zemře. Jacson bude odsouzen na dvacet let ve vězení. V roce 1950 se přijde na to, že identita kanadského novináře byla smyšlená, a pachatel se ve skutečnosti jmenuje Ramón Mercader a jedná se o španělského komunistu ve službách NKVD. Po odpykání trestu bude cestovat po Kubě, Českolovensku a v SSSR dokonce obdrží Leninův řád, ačkoliv sovětské vedení nikdy odpovědnost za útok nepřevezme.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: atentáty, Mexiko, NKVD, trockismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Svině!

  Molon, 20. 8. 2012 17:07

  Reagovat

  Svině!

 • Ano, Svině zabila Svini!

  Kvak, 21. 8. 2012 1:22

  Reagovat

  Ano, Svině zabila Svini!

Středa 26. 2. 2020, včera měl(a) svátek Liliana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt