Na Zanzibaru proběhla nejkratší válka v dějinách, dnes začala i skončila

Na Zanzibaru proběhla nejkratší válka v dějinách, dnes začala i skončila zdroj: Wikipedia.org

27. 8. 2012, 18:55 | Tadeáš Sedláček

stalo se 27. srpna 1896 19. stol.

Zanzibar – Stejnojmenné hlavní město afrického ostrova Zanzibar dnes zasypaly šrapnely z britských válečných lodí.

Stalo se tak v důsledku probíhajícího konfliktu mezi britskou koloniální správou a novým sultánem Khalidem bin Bargashem. Předchozím panovníkem byl jeho strýc, Hamad bin Thuwaini, ten však předevčírem zemřel. Hamad po celou dobu své vlády ochotně spolupracoval s Brity, pro které je Zanzibar klíčový jako zásobárna různých druhů koření.

Britové si po smrti sultána přáli jako jeho nástupce Hamuda bin Muhammeda, který by spolupracoval s Brity ve stejném duchu, jako Hamad. Nicméně Khalid uchvátil moc státním převratem a nijak nereagoval na výzvy Britů, kteří ho nabádali k abdikaci.

Ti tedy dnes vylodili své síly a zároveň začali ostřelovat sultánský palác z přistavených bitevních lodí. Khalid se pokoušel prostřednictvím amerického ambasadora vyjednat mír, nicméně neuspěl a tak se skryl na německém velvyslanectví. Britové po 45 minutách s ostřelováním skončili, a tak skončil i tento velice krátký konflikt, na jehož konci byla potvrzena britská koloniální nadvláda nad ostrovem.

Křištálová kouleVěštecká koule

Britové budou po německém velvyslanectví požadovat Khalidovo vydání, nicméně ten 2. října uprchne po moři do Dar es Salaamu. Zde bude zajat Brity v roce 1916, v roce 1925  zemře v Mombase.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Spojené království, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt