Nacisté zavraždili téměř 43 000 Židů za jediný den. Poslední masová vražda v rámci akce Reinhard

Nacisté zavraždili téměř 43 000 Židů za jediný den. Poslední masová vražda v rámci akce Reinhard zdroj: Kawvalley.k12.ks.us

3. 11. 2012, 16:28 | Martina Sotáková

stalo se 3. listopadu 1943 ½ 20. stol.

Nacisté se nezastaví před ničím. Dnes proběhla další vyvražďovací akce na území Generálního gouvermentu. Pod krycím názvem Operace Erntefest (dožínky) bylo v pracovních táborech Trawniki a Poniatowa a koncentračním táboře Majdanek zavražděno kolem 43 000 židovských mužů, žen a dětí.

Co vedlo k akci Erntefest? Němci byli v lednu tohoto roku poraženi v bitvě u Stalingradu. V koncentračních táborech a ghettech se množí povstání. V lednu rovněž došlo k ozbrojenému odporu v ghettu Częstochowa, v únoru povstali obyvatelé největšího židovského ghetta ve Varšavě a následně v dubnu zde vypuklo další ozbrojené povstání, trvající téměř měsíc. V srpnu také v Treblince a bialystockém ghettu a před necelými třemi týdny v Sobiboru.

Heinrich Himmler na základě těchto událostí nařídil vyvraždění Židů v Generálním gouvermentu. Tímto úkolem pověřil velitele policie v gouvermentu Friedricha Krugera, který následně vše svěřil veliteli policie v oblasti Lublinu Jacobu Sporrenbergerovi.

Trawniki

Již brzy ráno byli všichni Židé odvedeni do tréninkového tábora pomocných SS ochraných sborů. Za zvuků hudby, aby nebyla slyšet střelba a výkřiky, byli svlečeni a odvedeni k předem vykopaným příkopům. Museli si lehnout čelem k zemi a zastřeleni. Další byli nuceni lehnout si na mrtvá těla a rovněž zabiti. Střílení zde bylo ukončeno v pozdních odpoledních hodinách, předběžná čísla hovoří o 8 000 – 10 000 popravených. Před popravou bylo vybráno zhruba 200 Židů, aby zahladili stopy a spálili všechny mrtvé. Mezi nimi byla také část vězňů z malého tábora poblíž vesnice Milejov, kde pracovali na výrobě džemu pro Wermacht a SS.

Pracovní tábor v Trawnikách, jižně od Lublinu, byl vybudován koncem roku 1941 v bývalé továrně na výrobu cukru. Na jaře 1942 sem byli deportováni Židé z Německa, Rakouska a Protektorátu Čech a Moravy. Tábor sloužil jako výcvikový prostor pro příslušníky SS a zajaté Ukrajince, kteří byli ochotni spolupracovat s nacisty. Je pobočným táborem Majdanku.

Poniatowa

Židé z tohoto tábora si museli svůj příkop smrti vykopat sami pod záminkou budování obranného příkopu před hlavní bránou. Zastřeleni byli stejným způsobem jako v Trawnikách. Zde se ovšem zbylí Židé, patřící k Podzemnímu hnutí zmohli k odporu, uprchli a schovali se v budovách. Ty následně nacisté zapálili a všichni přítomní byli upáleni zaživa. Počet obětí se blíží k 15 000.

Pracovní tábor Poniatowa, nacházející se 36 km západně od Lublinu, byl založen v září 1941 jako tábor pro sovětské zajatce. První Źidé sem byli dopraveni minulý měsíc z Opolského ghetta.

Majdanek

Zde došlo k poslední fázi likvidace Židů v lublinském distriktu. V blízkosti krematoria byly vykopány 3 řady příkopů, opět se vězni museli vysvléct do naha a posléze byli zastřeleni. Ženy a muži byli zabíjeni zvlášť. Za zvuků hudby, pochodů a valčíků Johanna Strausse, skončila tato akce kolem 17.00 hodiny. Před popravou bylo vybráno zhruba 400 mužů a žen, kteří měli za úkol spálit těla, poté co jim odstraní zlaté zuby. Předběžně se hovoří o 16 000 – 18 000 obětech.

Majdanek je koncentrační a vyhlazovací tábor na předměstí Lublinu, založený v říjnu 1941. Prvními obyvateli bylo 2 000 sovětských zajatců. Židé sem byli deportováni o dva měsíce později, aby pomohli ve výstavbě tábora. Majdanek je jedním z táborů akce Reinhard. Téměř od počátku zde probíhá masové vraždění Cyklonem B. Je také sběrným táborem ošacení a osobních věcí vězňů z táborů Belzec, Sobibor a Treblinka.

V krakowském distriktu byl dnes rovněž zlikvidován tábor v Szebnie. Poblíž místního lesa bylo v rámci akce Erntefest popraveno zhruba 2 000 Židů. 800 bylo deportováno do Osvětimi-Březinky.

Tato akce znamená konec akce Reinhard, jejímž cílem bylo vyhlazení židovského obyvatelstva na polském území. To se uskutečňovalo především ve třech vyhlazovacích táborech – Beľzec, Sobibor a Treblinka. Operace Reinhard dostala název po Reinhardu Heydrichovi, zavražděném v červnu 1942 v Praze, který vedl úřad RSHA. Ten byl přímo odpovědný za koordinaci deportace evropských Židů do vyhlazovacích táborů v Polsku.

Křištálová kouleVěštecká koule

Z tábora Trawniki přežijí dva vězni. Část vězňů z tábora Milejov bude odvezena do Osvětimi. Ti kteří pomáhali s likvidací mrtvých těl v Trawnikách budou popraveni spolu se Sonderkommandem koncem roku 1943.  Na jaře 1944 bude zbytek vězňů odvezen do tábora ve Starachowcích a tábor uzavřen.

Tábor Poniatowa bude zlikvidován 4. listopadu 1943. Rovněž dva vězni přežijí.

Z tábora v Majdanku se při této akci podaří utéct dvěma vězňům – Josefu Reznikovi a Josefu Sterdynerovi. Ženy vybrané k likvidaci obětí budou v březnu 1944 deportovány do Osvětimi-Březinky a rovnou poslány do plynových komor. Po cestě do Osvětimi se podaří utéct Idě Mazowerové. Další přeživší Chaim Zacharewicz bude zadržen a odvezen do věznice v Lublinu. Přežije poslední popravy v tomto vězení v červenci 1944. Tábor v Majdanku bude osvobozen sovětskou armádou také v červenci 1944.

Zdroj: www.holocaust.cz, www.vlaka.cz, www.holocaustresearchproject.org, www.deathcamps.org, reinhard.mysteria.cz, www.ushmm.org

Témata: holocaust, koncentrační tábor, Majdanek, masakr, operace Erntefest, operace Reinhard, Polsko, Poniatowa, Trawniki, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt