Nad Mandžuskem znovu duní zbraně, Sovětský svaz napadl Japonsko

Nad Mandžuskem znovu duní zbraně, Sovětský svaz napadl Japonsko zdroj: Wikipedia.org

9. 8. 2012, 17:11 | Tadeáš Sedláček

stalo se 9. srpna 1945 ½ 20. stol.

Mandžusko – Po skončení války v Evropě (kapitulace německých ozbrojených sil proběhla 8. května) se schyluje rovněž k rychlému konci války v Pacifiku. Zde je nepřítelem Spojenců Japonské císařství.

Stalin dostál svým slibům a včera vyhlásil Japonsku válku, aby pomohl zlikvidovat urputně bránící se Japonce. Samotné bojové operace pod krycím názvem Srpnová bouře však začaly až dnes, nicméně již po prvních hodinách bojů byla japonská obranná postavení v Mandžusku prolomena.

Pozemní vojska těží jednak ze svých bohatých zkušeností z východní fronty (kde se střetávala s nacistickým Německem), jednak z početní i technologické převahy. Souběžně s nimi probíhají také výsadky a vyloďovací operace na Sachalinu a Kurilských ostrovech.

Na závěr připomeňme, že probíhající konflikt je vyvrcholením desítky let trvajících potyček mezi Sovětským svazem (a před ním to bylo carské Rusko) a Japonskem. V roce 1904 přišlo Rusko o rozsáhlá území právě ve prospěch Japonska. Na samém počátku druhé světové války probíhaly navíc četné pohraniční konflikty mezi oběma zeměmi.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, Japonsko, Sovětský svaz, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt