Nadzvukový dopravní letoun Concorde přeletí Atlantik

Nadzvukový dopravní letoun Concorde přeletí Atlantik zdroj: Wikipedia.org

26. 9. 2010, 13:10 | Matěj Malecha

stalo se 26. září 1973 70. léta

Londýn/Paříž – Dnes se poprvé uskuteční přelet Atlantiku v nadzvukovém letounu nesoucí označení Concorde (jednota, svornost). Tímto letem se tak otevře nová linka – Paříž/Londýn–New York. Přelet přes Atlantik by měl trvat približně 3 až 3,5 hodin, letová výška je stanovena na 15 km po startu s postupným stoupáním na 18 km.

Vývoje Concordu se účastnily Velká Británie a Francie. Obě země berou tento fakt za symbolické usmíření odvěké rivality. A čímže tento letou vyniká? Je to první nadzvukový letoun na světě. Mimo dnes otevřených linek a přeletů nad Evropou, má pak Concorde létat do Rio de Janiera či Singapuru.

Tento letoun je označován za vrchol současné technologie. Posuďte sami: maximální rychlost je 2 300 km/h, letová výška 18 km a trasu do New Yorku přelétne za 3,5 hodiny. Hlavními provozovateli jsou British Airways a Air France, avšak již si Concordy objednaly i Singapore Airlines a Braniff International.

Další technickou zajímavostí tohoto superletadla je přední zobák. Tato špička je totiž pohyblivá a její naklonění závisí na letové výšce. V přímé poloze je pouze v nejvyších polohách letu, v nižších letových výškách je špice skloněna o 5 ° a na zemi je pak sklonění již 12°.

Neméně zajímavá je také cena za jeden kus. Pakliže by jste si chtěli toho krasavce pořídit domů, museli by jste se asi hodně uskromnit. Cena za kus se pohybuje kolem úctihodných 46 miliónů dolarů. A když už je řeč o ceně, Concorde má pouze první třídu. Cena jednoho místa je o 20% vyšší než první třída v podzvukových letounech.

Křištálová kouleVěštecká koule

Concorde zůstane v provozu 27 let. Jeho provoz neukončí technická zaostalost – za celou dobu nebude jiný nadzvukový dopravní letoun vyroben – nýbrž nehoda. Stane se tak 25. července 2000, kdy při startu dojde k proražení nádrže a Concorde se zřítí chvíli po startu na hotel, stojící poblíž letiště. Zahyne 109 lidí na palubě a 4 osoby uvnitř hotelu.

Po této nehodě se sice ještě objeví snahy o obnovu provozu, avšak pro vysokou nehospodárnost a malý zájem lidí bude jeho provoz ukončen.

I přesto se Concorde stane legendou a rekordmanem v oblasti civilních dopravních letadel. Rekordy vytvoří pro rychlost, nejvyšší letovou výšku i pro nejrychlejší oblet Země.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: doprava, létání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • je to krásný

  Tonda, 26. 9. 2010 15:45

  Reagovat

  je to krásný letadlo

 • A dnes, prakticky po

  Tomáš Dobrý, 27. 9. 2010 13:59

  Reagovat

  A dnes, prakticky po 40letech trvá let přes atlantik při dobru 8 hod.. Tomu říkám pokrok ;)

 • Jak že nebude jiný

  deext, 19. 10. 2010 20:07

  Reagovat

  Jak že nebude jiný dopravní nadzvukový letoun vyroben? A co Tu-144?

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt