V Ötztalských Alpách byla nalezena zachovalá mumie pravěkého muže

V Ötztalských Alpách byla nalezena zachovalá mumie pravěkého muže zdroj: TheHistoryBlog.com

19. 9. 2010, 11:58 | Matěj Malecha

stalo se 19. září 1991 90. léta

Trento – Na manžele Helmuta a Eriku Simonovi čekalo dnes k večeru při návratu z túry po Ötztalských Alpách překvapení. Při sestupu nalezli ve výšce 3210 m.n.m. tělo čnějící hlavou a rameny ze sněhu. V dobré víře začali tělo vyprošťovat, myslíc si, že se jedná o nešťastného horolezce , který skončil ve spárech laviny. O to byl pro ně větší šok, když jim bylo oznámeno, že jimi objevená mrtvola není několik let staré tělo, nýbrž několik tisíc let stará mumie.

Ötzi
Fotografie Ötziho na místě nálezu

Bohužel, toto nedorozumnění mělo za následek, že při neodborném vyprošťování „Ötziho“ – jak se mumii začalo podle místa nálezu říkat – poničili předměty jemu patřící – mimo jiné bronzovou sekyrku, pazourkové nože a luk, který zlomili vedví. Poškození neušla ani samotná mumie, při vyprošťování byla poničena bederní oblast.

Úžasnou zachovalost těla si vědci vysvětlují jako obrovské štěstí, přisuzují to té skutečnosti, že tělo bylo celou dobu uloženo v kamenné jámě vyplněné sněhem. Nynější objevení přisuzují oteplování klimatu, které mělo za následek úbytek sněhu. Nyní je Ötzi uložen v mrazícím boxu na Innsbrucké univerzitě, aby se zabránilo dalším poškozením a čeká se na povolení k ohledání těla.

Křištálová kouleVěštecká koule

ÖtziNakonec se Ötzi dostane z mrazícího boxu na pouhých 20 minut, i to však postačí pro zjištění velkého množství informací. Tento pračlověk měřil přibližně 160 cm, věk bude odhadnut na 40-53 let. Zemřel nejspíš na následky zranění, zde se však bude jistota vytrácet. Podle jedné teorie měl Ötzi vykrvácet po zásahu šípem do zad. Další teorie bude tvrdit, že Ötzi byl usmrcen silným úderem kamene do hlavy. Dále měl podlitiny a řezné rány na hrudi, zápěstích a dlaních. Někteří vědci budou předpokládat, že se jednalo o vyštvance z tlupy. V roce 2008 vědci provedou rozbor vzorku DNA, který ukáže, že Ötzi byl příslušníkem genetické linie, která byla již před 5 000 lety na pokraji vymření.

Zdroj: Wikipedia.org, Osel.cz

Témata: hory, mrtvola, sníh

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 25. 2. 2020, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt