Napoleon se korunoval na císaře Francie

Napoleon se korunoval na císaře Francie zdroj: Wikipedia.org

2. 12. 2010, 8:56 | Michal Ozogán

stalo se 2. prosince 1802 19. stol.

Paříž – Napoleonovy životní úspěchy stoupají k nebi téměř kolmou cestou. Ještě před 12 lety byl obyčejným kapitánem v armádě a po dnešku je korunován císařem jedné z nejmocnějších zemí Evropy.

Slavností obřad proběhl v katedrále Notre Dame a přihlížel jí i římský biskup – papež Pius VII. Napoleon ho pozval, protože nechce býti císařem „z vůle lidu“, ale z císařem „z vůle boží“ jako za časů minulých.

Papež se dlouho ostýchal na korunovaci přijet a posvětit nového císaře. Ostatní monarchové Evropy na tuto událost nahlíželi velmi pobouřeně. Ale hněv všech panovníků se papežovi zdál menší než hněv Napoleonův, takže se podvolil a korunovaci v katedrále posvětil vlastní rukou. Císařskou korunu ale na hlavu nového vládce Francie nepoložil. Napoleon se tohoto úkolu zhostil sám. Korunoval i svou manželku Josefínu, která se stává císařovnou.

V samotných Napoleonových pravomocích se prakticky nic nemění, protože už jako první konzul měl prakticky neomezenou moc. Jeho postavení získává jen císařské pozlátko. Je to ironie osudu, že Napoleon, který na začátku své kariéry tak urputně bránil republiku proti royalistům, ji teď ruší a ustanovuje novou éru francouzské monarchie.

Křištálová kouleVěštecká koule

Napoleon se stane jedním z největších panovníků Francie v historie. Vládnout bude 9 roků a většinu z nich stráví boji s celou Evropou. Po mnoho let zůstane neporažen, ale tažení do Ruska ho oslabí natolik, že pro ostatní národy nebude těžké mu rozviklanou císařskou korunu srazit k zemi.

Napoleon bude internován na ostrov Elba, ale nevydrží zde dlouho a prchá zpět do Francie. Bez jediného výstřelu ji dobude zpět a na dalších sto dní opět povládne jako císař. Po další porážce je odsouzen k nucenému pobytu na odlehlém ostrově sv. Helena, kde také zemře.

Zdroj: Wikipedia.org, Nasemorava.cz

Témata: Francie, Napoleon

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt