Napoleonovo fiasko v Rusku: Zbytky Grande Armée opustily poslední ruské území

Napoleonovo fiasko v Rusku: Zbytky Grande Armée opustily poslední ruské území zdroj: Wikipedia.org

14. 12. 2012, 13:53 | Tadeáš Sedláček

stalo se 14. prosince 1812 19. stol.

Brest-Litevsk – Je tomu půl roku, co se francouzský císař vydal v čele své více než půlmilionové armády dobývat široké pláně carského Ruska.

Záminkou pro napadení Ruska se Napoleonovi stalo nedodržování kontinentálního systému (což bylo obchodní embargo vůči Spojenému království) a shromažďování ruských vojsk při západních hranicích Ruska.

24. června 1812 tedy Francouzi překročili řeku Němen. Grande Armée postupovala ve dvou směrech, dohromady čítala asi 600 tisíc mužů. Rusům se podařilo své dvě armády sjednotit a svést s Francouzi bitvu u Smolenska, kterou Francouzi vyhráli. Rusové však začali uplatňovat taktiku spálené země, což způsobilo francouzské armádě velké ztráty kvůli nedostatečnému zásobování.

V záři byla potom svedena bitva u Borodina, nejkrvavější bitva celého tažení. Francouzi ji s velkými ztrátami vyhráli a před nimi stála už jen Moskva. Ta byla obsazena 14. září, car ale k Napoleonovu překvapení nebyl ochoten uzavřít mír. Situace se obrátila.

Francouzská Grande Armée se v průběhu října obrátila na neorganizovaný útěk. Pod neustálými útoky ruských armád se rozdělila na 4 nezávislé sledy, které ruská armáda jeden po druhém ničila. Dnes poslední francouzský voják opustil Rusko, generál Kutuzov se však nechal slyšet, že pro něj tím v žádném případě válka nekončí.

Pro Napoleona nadchází krušné časy – 550 tisíc vojáků z jeho Grande Armée našlo v Rusku smrt, navíc si proti sobě poštval spoustu významných evropských států. Je toto konec francouzské revoluce?

Křištálová kouleVěštecká koule

V říjnu následujícího roku bude svedena bitva národů u Lipska. Napoleon tuto bitvu s rusko-prusko-rakouskou koalicí prohraje a bude nucen stáhnout se z Německa a bránit Francii. Zde bude poražen u La Rothière, v březnu 1814 bude svedena bitva o samotnou Paříž. Tu Napoleon rovněž prohraje a bude donucen k abdikaci a exilu na Elbě. Z něho se však vrátí, aby se postavil do čela tzv. stodenního císařství, které bude ukončeno bitvou u Waterloo. Po ní bude Napoleon poslán na ostrov Sv. Helena, kde zemře roku 1821.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: císařství, Francie, Napoleon, Napoleon Bonaparte, Rusko, válka, Velká francouzská revoluce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt