Nebe vzplálo! Nastal konec světa?

Nebe vzplálo! Nastal konec světa? zdroj: Universetoday.com

30. 6. 2012, 20:09 | Michala Ondrušková

stalo se 30. června 1908 ½ 20. stol.

Moskva – Lidé, kteří byli dnes kolem půlnoci náhodou venku, a pozvedli hlavy k obloze, mohli spatřit neobvyklý úkaz.

Svědkové jej popisují jako velkou ohnivou kouli, někteří pak spíš jako jakýsi hořící válec. Velkou rychlostí proletěl vysoko nad jejich hlavami, a mířil někam na východ.

Podle některých po obloze dokonce kličkoval, připišme to však rozjařené noční hodině. Úkaz byl daleko jasnější, než obvyklé padající hvězdy, které měl již možnost spatřit každý z nás.

Už samotný průlet onoho tělesa mnoho lidí vyděsil, následující události však byly ještě podivnější. Nebe nad Evropou se doslova rozsvítilo. Podle dostupných zpráv bylo například v Londýně tolik světla, že se ještě v noci daly číst noviny! Jako by se Slunce opíralo do oblak, a odráželo své paprsky zpět na Zemi.

Kusé, zatím neověřené zprávy přicházejí z východu, kde snad měl být zaslechnut výbuch a zaznamenáno zemětřesení. To ostatně zaznamenaly seismografy v celé Evropě, a patrně také ve zbytku světa.

Co přesně bylo ono podivné těleso, zatím nikdo neví. Pokud jde opravdu o meteorit, jak někteří soudí, pak jistě bude časem nalezen jeho pozůstatek. Určit místo dopadu by nemělo být tak těžké – vesmírné těleso patrně způsobilo katastrofu, po jejíž stopě bude snadné jít. Předběžné odhady zmiňují východ Ruska, snad Sibiř.

Prozatím nebyly hlášeny žádné oběti na životech, ale zprávy z oblasti, kterou ohnivá koule zasáhla, budou teprve přicházet. Celá událost jakoby nahrávala různým pochybným prorokům, kteří v poslední době zvěstují nadcházející konec světa.

Zatím se ale nic neděje, a nelze než doufat, že to tak i zůstane a celá událost se jistě v nejbližší době uspokojivě vědecky vysvětlí.

Křištálová kouleVěštecká koule

Událost vejde ve známost jako Tunguzská katastrofa, podle oblasti, kde leží epicentrum výbuchu. Bohužel ani za dalších sto let nebude uspokojivě vysvětlena, ale konec světa se tehdy opravdu nekonal.

Domněnky o pádu meteoritu budou zpochybněny, když se nikde nenajdou jeho zbytky, ani kráter, který by musel způsobit. Teorií se vyrojí s postupem let celé řady, některé z nich postavené na vědeckých základech, některé zcela fantastické. Namísto meteoritu bude skloňována spíše kometa, či planetka, ale také jaderný výbuch, Teslovy vynálezy a mimozemšťané. Nejúsměvnější je pravděpodobně teorie o výbuchu mračna komárů.

Ať už to bylo cokoliv, zničilo to na Sibiři obrovskou plochu lesa. Stromy lehly jako zápalky, a následný požár byl prý viditelný stovky kilometrů daleko. Rázová vlna z výbuchu tehdy oběhla celou zeměkouli. Naštěstí byla tehdy tajga liduprázdná.

Katastrofa se stane předmětem mnoha sporů vědců s amatéry, i vědců s vědci a spolehlivě roztepe srdce každého pořádného záhadologa. A žhavé novinky o ní, ty si budou moct nejen v Londýně počíst ještě několik nocí…

 

Zdroj: Wikipedia.org, Aktualne.centrum.cz

Témata: exploze, katastrofa, kometa, meteorit, Rusko, vesmír

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt