Nejsilnější dosud zaznamenané zemětřesení dnes otřáslo Chile

Nejsilnější dosud zaznamenané zemětřesení dnes otřáslo Chile zdroj: 4029weather.wordpress.com

22. 5. 2012, 18:36 | Michala Ondrušková

stalo se 22. května 1960 60. léta

Valdivia – Obyvatelé chilského města Valdivia, vzdáleného necelých 900 kilometrů na jih od hlavního města Santiaga, právě odpočívali po obědě, když se pod jejich nohama zatřásla země.V nastalé panice opouštěli svá obydlí a netušili, že seismografy právě zaznamenaly otřesy o síle 9,5 stupně Richterovi škály, což je nejvíce ve známé historii.

Vypadá to, že epicentrum zemětřesení leželo asi sto kilometrů od města v Tichém oceánu a zasáhlo zhruba 400 tisíc kilometrů čtverečních. Právě Valdivia patří k nejvíce postiženým místům. Celkový počet obětí zatím není znám, ale půjde jistě o tisíce mrtvých a zraněných. Také domy vzaly při otřesech za své, a je jediné štěstí, že jsou povětšinou dřevěné, a část z nich se proto zcela nezhroutila. 

Tato skutečnost a také to, že zasažená oblast Chile je řídce obydlená, pravděpodobně bude znamenat, že ztráty na životech nebudou naštěstí tak velké jako při podobných událostech. Přesto se již nyní odhaduje, že až 20 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Ani po tom, co zemětřesení ustalo, však obyvatelé pobřeží neměli vyhráno – moře se vzdulo v obrovské vlně tsunami, která údajně dosahovala až 25 metrů. Ta se nyní valí Tichým oceánem, a může napáchat ještě hodně škod.

V oblasti navíc hrozí sesuvy půdy, přičemž obrovský sesuv přehradil řeku San Pedro, a tak nyní hrozí i zničující záplavy, které by si mohly vyžádat jak další lidské životy, tak obrovské škody na majetku. Jen rychlý zásah státu a dobrovolníků může zachránit to, co po ničivé katastrofě ještě zbylo.

Křištálová kouleVěštecká koule

Lidské životy si následná vlna tsunami nevyžádá pouze v Chile, ale zkázu způsobí také na Hawai, kde poničí druhé největší město Hilo a zahyne přes 60 lidí, a dokonce až v Japonsku, kam dorazí druhého dne, a bude dosahovat až deseti metrů.  Aby neštěstí nebylo málo, za necelé dva dny po samotném zemětřesení vybuchne sopka Cordon Caulle, což však naštěstí zůstane bez větších následků.

Později se ukáže, že dva z místních obyvatel hodlali udobřit božstvo obětí malého chlapce, za což budou zadrženi a usvědčeni, po dvou letech však budou propuštěni na svobodu, protože jednali pod vlivem místních pověr.

Události se zapíší do dějin jako Velké chilské zemětřesení – největší, jaké lidstvo dosud poznalo.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Chile, katastrofa, tsunami, zemětřesení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 13. 6. 2021, včera měl(a) svátek Antonie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt