Největší záchranná akce v historii hornictví – sledujte online přenos

Největší záchranná akce v historii hornictví – sledujte online přenos zdroj: Wikipedia.org

14. 10. 2012, 22:56 | Martina Sotáková

stalo se 14. října 2010 21. století

Copiapó – 69 dní je 33 horníků zavaleno téměř 700 metrů pod zemí. V dole na zlato a měď uvízli 5. srpna a až po 17 dnech se pomocí sond zjistilo, že jsou naživu. Ropná vrtná souprava a speciálně vyrobená kapsule je připravena a záchranná akce může začít.

2:20 Probíhá poslední test kapsule.

2:37 Je zveřejněn seznam horníků, podle kterého budou stoupat na povch. Jsou rozděleni do tří skupin, v té první mají být ti, kteří si budou umět poradit při potížích, poté ti se zdravotními problémy a nakonec psychicky nejodolnější.

4:08 Do kapsule nastupuje záchranář Manuel Gonzáles. Prezident Piñera mu přeje štěstí.

4:21 Gonzáles je ve spojení s ostatními členy záchranného týmu a hlásí, že je vše v pořádku.

4:26 Televizní záběry zevnitř dolu ukazují, jak dosedá kapsule na zem. Gonzáles vystupuje a objímá se s horníky. Následně jim předává instrukce.

4:54 První z horníků Florencio Ávalos (31) nastupuje ke své cestě na povrch. Ta by měla trvat 15 minut. Kapsule se pohybuje rychlostí 1 m/s

5:11 A je to tady! Ávalos je zpátky na povrchu, v bezpečí. Objímá svou dceru a manželku, také prezidenta a zachranáře. Mezi zavalenými je i jeho bratr.

5:31 Chilský prezident Piňera popisuje záchrannou akci jako zázrak: “Tato země je schopna velkých věcí. Doufám, že duch těchto horníků zůstane navěky s námi. Dali jsme slib, že se nikdy nevzdáme, a dodrželi jsme ho. Nebude to za námi, dokud nebude venku všech 33 (mužů).”

6:09 Dalším osvobozeným je elektrikář Mario Sepulveda (39). vítá ho manželka. Přinesl z dolu úlomky skály jako suvenýry.

7:10 Záchranná schránka, pojmenovaná symbolicky Fénix, je znovu spouštěna do vrtu.

7:36  Třetím zachráněným je Juan Illanes (51), který před tím než nastoupil na práci v dolech, sloužil v chilské armádě. Vítá se s manželkou i prezidentem. “Byla to jízda!”, odpovídá na dotaz jaká byla cesta.

8:12 Carlos Mamani (23), horník z Bolívie, je jediným cizincem mezi zavalenými a začal zde pracovat teprve nedávno.

9:01 Horníci sice působí vesele a uvolněně, ale lékaři upozorňují, že jejich návrat do běžného života bude náročný a budou potřebovat psychiatrickou péči.

9:11 Nejmladší z horníků, teprve 19 letý Jimmy Sanchez, je na tom ze všech nejhůř. V dolech začal pracovat před pěti měsíci a chtěl zde zůstat pouze do září, aby vydělal peníze pro svoji dvouměsíční dceru. „Děkoval jsem Bohu, že dceru mám. Myšlenky na ni mi pomohly v nejtěžších chvílích,“ řekl. „Už nechci trpět.“

9:31 – Zachránění muži jsou odvezeni helikoptérou do nemocnice v Copiapu, kde je čeká  komplexní lékařská prohlídka. Všichni musí mít neustále nasazeny speciální tmavé brýle. Akce je na chvíli přerušena, záchranáři musí promazat ložiska kapsule.

9:46 K vrtu přijíždí bolivijský prezident Evo Morales

10:38 Osman Araya (30) je šestým zachráněným. Rovněž jeho vítá žena.

11:09 Popularita prezidenta Piňery dosahuje 70 procent. Nejoblíbenějším politikem v zemi je ministr těžebního průmyslu Laurence Goldborne, který trávil v posledních dnech téměř veškerý svůj čas v okolí dolu San José.

11:21 Na povrchu je vdovec José Ojeda Vidal (46).

12:02 Na poušti Atacama svítá, jelikož je 7:02 místního času. Na denní světlo vystupuje Claudio Yañez Lagos (34). Otec dvou dětí požádal svou přítelkyni o ruku.

12:31 Ministr Goldborne prohlašuje, že by byl rád, kdyby horníci zůstali dva dny v nemocnici na pozorování. Také by se měla zkrátit každá další záchranná akce z hodiny na 45-50 minut.

12:42 Ministr zdravotnictví Jaime Manalich potvrzuje, že zdravotní stav horníků je i po 69 dnech velmi dobrý.

12:59 Nejstarší Mario Gomez (63) má jako jediný dýchací problémy, a tak vystoupal na povrch s kyslíkovou maskou. Vybalil chilskou vlajku s podpisy všech horníků, obejmul se se svou ženou, poklekl a pomodlil se. Všichni v okolí ztichli. V dolech pracuje od svých 12 let. Byl tím, kdo poslal před dvěma měsíci na povrch první vzkaz: “Všichni jsme v pořádku.”

13:52 Alex Vega Salazar (31) je vítán manželkou. Třetina horníků je venku.

14:37 Jorge Galleguillos Orellana (56), specialista ve vrtech, pracuje v dolech 40 let. Není na tom zdravotně příliš dobře.

15:12 Edison Peña Villarroel (34), přezdívaný „Běžec“, velmi špatně nesl fakt, že je zasypán v dole. Svou kondici si udržoval tím, že každý den uběhl pět kilometrů v důlní chodbě.

15:56 Carlos Barrios Contreras (27) pomáhal záchranářům s instalací komunikačního systému, který spojil horníky v podzemí se světem.

16:31 Řidič Víctor Zamora Bugueño (33) také spatřuje denní světlo.

17:09 Elektrikář Víctor Segovia Rojas (50)  se vítá s bratrem a prezidentem. V podzemí psal denní zprávy o stavu horníků. Prezidentovi Piňerovi telefonicky gratuluje venezuelský prezident Hugo Chávez.

17:50 Daniel Herrera Campos (27). Téměř polovina horníků je na povrchu. Pod zem byl spuštěn pátý záchranář.

18:39 Omar Reygadas Rojas (56) se vítá se svými třemi syny. S biblí v rukou, kterou zvedá k nebesům, se v pokleku modlí.

18:45 Kapsule prozatím není spuštěna. Technici kontrolují dveře. Zdá se, že nejdou zcela zavřít.

18:55 – Vše je v pořádku, ministr Golborne prohlásil: “V tuto chvíli jdou dvířka kapsle špatně zavírat a otevírat. Ale stále pracují, Není důvod, proč nepokračovat v záchraně. Už jsme za půlkou a zatím jde vše bez problému.“

19:08 Dále Golborne prohlašuje, že záchranné práce probíhají mnohem rychleji oproti očekávání.

19:51 Esteban Rojas Carrizo (44) pokleká na zem a děkuje Bohu, manželka mu přes ramena dává kobereček s Pannou Marií, objímají se.

20:01 Prezident Barack Obama chválí záchranáře i vládu Chile za jejich úsilí. “Tento příběh inspiroval celý svět. Celý svět viděl prvního zachráněného, jeho slzy radosti. Myslím, že nešlo v tu chvíli jen o jeho slzy, že s ním jeho pohnutí sdíleli lidé na celé planetě.”

20:32 Pablo Rojas Villacorta (45), odborník na výbušniny, se dlouze objímá se svým synem. V dole byl uvězněn spolu se dvěma bratranci. Z rodiny je posledním, kdo se dostal na povrch.

20:47 V nemocnici se raduje „Běžec“ Edison Pena. Skalní fanoušek Elvise Presleyho, který nutil i ostatní horníky si s ním zpívat jeho hity, je pozván do jeho domu v Memphisu v USA.

20:59 Darío Segovia Rojo (48), otec šesti dětí, je 20. mužem na povrchu. Paradoxně důlní zával, i když „pouze“ týdenní, přežil i jeho otec. V dolech se pohybuje od svých 8 let.

21:36 Yonni Barrios Rojas (50) si v podzemí vysloužil přezdívku “Dr. House” pro jeho ošetřovatelskou praxi, díky které se stal zdravotníkem skupiny. Muže očkoval proti chřipce a pneumokoku a se zdravotníky pravidelně probíral zdravotní stav ostatních. Po zavalení dolu ale vyšlo najevo, že má už pět let milenku, která ho právě teď vítá.

22:07 Samuel Ávalos Acuña (43) se dlouze se objímá a líbá se svou ženou, okolostojící tleskají.

22:38 Carlos Bugueño Alfaro (27) obstarával po celou dobu kontakt s povrchem. V podzemí byl uvězněn se svým nejlepším přítelem od dětství Pedrem Cortézem.

22:41 Ministr zdravotnictví Manalich uvádí, že zdravotní i psychický stav mužů, kteří byli dosud zachráněni, je překvapivě dobrý.  Byl rovněž nadšen kapsulí, díky které jsou horníci po výstupy čistí a suší. “Jsou jen nepatrně zaprášení. Všechno jde naprosto fantasticky – lépe, než jsme čekali,” řekl na tiskové konferenci.

23:03 José Henríquez González (54). Jeho cesta na povrch trvala pouhých 8 minut. Byl pro ostatní duchovním vůdcem. Již 33 let pracuje v dolech a byl tím, kdo před výbuchem varoval společnost, že něco není v pořádku.

23:24 Renán Ávalos Silva (29), bratr prvního zachráněného už také spatřil denní světlo.

23:49 Claudio Acuña Cortés (34), expert na výbušniny, oslavil v dole své narozeniny a zasnoubil se. Vítá ho žena a dvouletá dcera.

00:18 Franklin Lobos (50), bývalý fotbalista, záložník olympijského týmu Chile, řidič v dolech, otec dvou dcer, dostal podepsaný balón se kterým si hraje.

00:45 Na povrchu je i Richard Villaroel Godoy (28) .

01:13 Juan Carlos Aguilar (49), horník od svých 19 let, pracoval jako záchranář při důlních neštěstích.

01:37 Mechanik Raúl Bustos (40) přišel při zemětřesení o všechno. Poté, co se přestěhoval do  Copiapó, začal pracovat jako horník.

01:43 Zbývají tři poslední horníci.

02:06 31. zachráněným je Pedro Cortez (24).

02:29 Ariel Ticona (29), jemuž se před měsícem narodila dcera, která byla na jeho přání pojmenována Esperanza – Naděje, se také vítá se svými nejbližšími.

02:26 a posledním vysvobozeným je předák celé skupiny Luis Urzúa. Jemu je připisována zásluha, že všichni muži přežili. Na prvních 17 dnů, než byli objeveni, zavedl přídělové dávky potravin, každých 48 hodin dával každému lžíci tuňáka a důsledně dbal  na pořádek. “Museli jsme být silní. Všichni horníci v dole plnili své úlohy a tvrdě jsme pro svou vlastní záchranu pracovali,” popsal.

03:01 Všichni přítomní zpívají chilskou hymnu.

03:14 V dole stále zůstávají záchranáři, na kameře vidíme jak drží ceduli s nápisem – Mise dokončena, Chile.

3:51 Na povrch vystupuje druhý ze záchranářů

4:18 Další záchranář je venku, zůstávají ještě tři

5:33 Důl je prázdný, jen poslední ze záchranářů Manuel Gonzáles, který byl také prvním, kdo do kapsule vstoupil, zapomněl zhasnout. Prezident všem děkuje.

08:35 Závěrečné shrnutí záchranné akce:

  • Poslední, kdo byl vyzvednut z hlubin země, záchranář Manuel Gonzáles, zůstal v dole sám po dobu 12 minut.
  • Poslední zachráněný horník Luis Urzúa, který držel všech 33 mužů po celou dobu pohromadě, byl přivítán konfetami, balónky a šampaňským.
  • Původně se měla záchranná akce odehrát až kolem Vánoc, nakonec se podařilo vše připravit a provést za 69 dní.
  • Původní plán záchrany měl trvat v rozmezí 36 – 48 hodin, nakonec celá akce trvala 22 hodin 37 minut.
  • Horníci byli nečekaně ve velmi dobrém stavu. Jeden měl zápal plic a dva problémy ze zuby. Všichni měli kožní infekce kvůli vlhkému vzduchu a nedostatku hygieny.
  • 33 horníků strávilo více než dva měsíce téměř 700 metrů pod zemí.
  • Akce, na které se podílela i NASA, např. v otázkách speciální výživy, stála více než 20 milionů dolarů.
  • Jednalo se o historicky první záchrannou akci, která byla přenášena v přímém přenosu po celém světě.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ministr González vyzve prezidenta ke zlepšení situace v hornictví. “Doufám, že jsme se z toho všichni poučili a podmínky v chilských dolech se změní. Týká se to především malých důlních společností,” řekne prezidentovi Piňerovi záchranář.

Kapsule Fénix 2 bude stát před prezidentským palácem v metropoli Santiago de Chile. Další záložní kapsule bude vystavena na Světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

Pět horníků se ožení. O ruku své partnerky požádají při večírku v severochilském městě Caldera, kde se poprvé společně ukázali na veřejnosti.

Majitel dolu San José bude muset rozprodat majetek kvůli dluhům.

Rok po neštěstí požádá 14 horníků o předčasný odchod do důchodu. Stále trpí psychickými i fyzickými problémy.

Odškodné jim ani rok po neštěstí nebude vyplaceno.

“Běžec” Edison Peňa neunese slávu a skončí na protialkoholním léčení.

Dva roky po neštěstí se budou prodávat výrobky pod značkou Los 33 del milagro (33 zázračných).

Zdroj: http://www.guardian.co.uk,, zpravy.idnes.cz, http://aktualne.centrum.cz,, http://www.ceskatelevize.cz,, ihned.cz

Témata: Chile, důlní neštěstí, horník, vrt, záchrana

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt