Nelson Mandela byl zvolen prezidentem Jihoafrické republiky

Nelson Mandela byl zvolen prezidentem Jihoafrické republiky zdroj: Emersonkent.com

10. 5. 2013, 18:00 | Tomáš Starý

stalo se 10. května 1994 90. léta

Kapské Město – Známý disident Nelson Mandela včera dovršil svůj volební a politický triumf, když se stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky.

Vůdce Afrického národního kongresu, jehož předchozí režim v minulosti 27 let věznil, zvolili poslanci vzešlí z nedávných prvních multirasových voleb do čela státu jednomyslně.

Ve svém prvním projevu nově zvolený prezident tisíců shromážděným slíbil budoucnost založenou na důstojnosti, důvěře a spravedlnosti pro všechny.

„Jižní Afrika, za kterou jsme bojovali, v níž se všichni bez rozdílu pleti – Afričané, barevní, Indové nebo běloši – mohou považovat za občany jednoho národa, je v našich rukou,“ řekl Mandela. Připomněl, že hovoří na stejném místě, kde v roce 1652 přistáli první bělošští kolonizátoři.

Poté se Mandela za neustávajících ovací nových poslanců, mezi nimiž je mnoho politických emigrantů a bývalých vězňů za boj proti apartheidu, vrátil do sněmovny, kde se v gestu usmíření objal se svým rivalem, zulským vůdcem Mangusuthem Buthesim.

Formální inaugurace Nelsona Mandely do prezidentské funkce se budce konat dnes v Pretorii. Zúčastní se jí šedesát hlav států, přední světoví politici a kolem pěti tisíc společenských celebrit.

Život Nelsona Mandely

Nelson Mandela se narodil 18. července 1918 v Umtatě v Transkei. Studoval na univerzitě pro černé ve Fort Hare. Pro organizování studentské stávky ho už v roce 1940 vyloučili. Vydělával si pak jako policista a dozorce v jednom z transvaalských zlatých dolů. Studium práv dokončil dálkově v Johannesburgu v roce 1942.

Ještě ve Fort Hare navázal přátelství s Oliverem Tambem a o něco později s Waltrem Siluluem, radikálním členem Afrického národního kongresu (ANC). Tito tři muži se koncem 40. let přičinili o aktivizaci do té doby prakticky nečinného ANC. Mandela byl v roce 1952 zvolen místopředsedou ANC a měl podstatný podíl na tom, že se kongres stal hlavní silou boje proti apartheidu.

Po masakru ve Sharpeville v březnu 1960, kdy policie při pokojné manifestaci zabila 69 osob, byl Mandela jedním z hlavních organizátorů kampaně odporu. Po zákazu ANC v roce 1961 se však už podílel na založení Umkhonto we Sizwe (Kopí národa) bojové složky Kongresu. Od 60. let do roku 2008 byla tato organizace označená Spojenými státy jako teroristická a její členové, včetně Nelsona Mandely měli zakázán vstup na území USA

V srpnu 1962 byl zatčen a odsouzen na pět let za nelegální cestu do zahraničí a za podněcování ke stávce. Během roku 1963 byli zatčeni další představitelé Umkhonto we Sizwe a Mandela byl spolu s nimi postaven před soud. Tzv. proces Rivonia v roce 1963 vynesl Mandelovi rozsudek na doživotí za velezradu a 193 akcí sabotáže. Jeho uvěznění nejdříve na Robben Islandu, později v Pollsmooru, vzbudilo protestní akce v celém světě.

Po propuštění z vězení v únoru 1990 Mandela pracoval na přeměně ANC z bojové organizace v silnou politickou stranu s nadějí na získání moci a spolu s prezidentem de Klerkem usiloval o vytvoření podmínek pro budování demokratického státu.

Křištálová kouleVěštecká koule

V roce 1997 Mandela odstoupí z pozice lídra ANC a o dva roky skončí jeho prezidentský mandát. Stane zástupcem řady sociálních spolků a spolků bojujících za lidská práva. Obdrží mnoho zahraničních ocenění, včetně Řádu sv. Jana od britské královny Alžběty a presidentské medaile svobody od George W. Bushe.

Bude se podílet na mírových jednáních v Demokratické republice Kongo, Burundi a dalších afrických i neafrických zemích. Krom toho se stane symbolem boje proti AIDS.

V roce 2001 se u něj objeví rakovina prostaty a o tři roky později se ve věku 85 let rozhodne odejít z veřejného života, aby se mohl věnovat rodině.

Zdroj: MF Dnes, 10. května 1994, www.ceskatelevize.cz, cs.wikipedia.org

Témata: JAR, Nelson Mandela, prezident, prezidentské volby

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt