Němci definitivně odraženi v Ardenách

Němci definitivně odraženi v Ardenách zdroj: Wikipedia.org

25. 1. 2013, 17:12 | Tadeáš Sedláček

stalo se 25. ledna 1945 ½ 20. stol.

Ardeny – Spojeneckým vojskům se dnes podařilo po šestitýdenní bitvě v Ardenách zatlačit německá vojska zpět na výchozí pozice z počátku prosince předchozího roku. Cesta k Ardenám započala již 6. června spojeneckým vyloděním v Normandii.

Situace Německa se stávala velice kritickou, a tak Hitler přesvědčil generály k velmi smělému plánu – válka na dvou frontách Německo vyčerpávala, proto Hitler navrhoval náhlý německý útok z relativně stabilní linie mezi Spojenci a wehrmachtem vedoucí Ardenským lesem, který by přinutil Spojence podepsat příměří a umožnil německému vojsku soustředit se na východní frontu, kde čelilo sovětské převaze.

Německý útok tedy začal 16. prosince mohutnou dělostřeleckou přípravou. Ta Američany zaskočila stejně jako diverzní německé jednotky přestrojené za Američany. Jednotky postoupili vpřed o desítky kilometrů, špatné počasí znemožnilo Spojencům nasadit letectvo. Ke konci prosince se však obloha vyjasnila, o vítězi tak bylo rozhodnuto i přes tvrdohlavý odpor Němců. Již na počátku tohoto roku byl německý útok v troskách, veškeré pozice Spojenců z doby před ofensivou však byly dobyty až dnes.

Němci ztratili asi 60 tisíc mužů, Američané 80 tisíc. Boje se účastnily technologické unikáty německého válečného průmyslu – první proudový stíhací letoun Messerschmitt Me 262, dosud nejtěžší tank Tiger II a nejtěžší obrněné vozidlo vůbec – stíhač tanků Jagdtiger. Avšak v množství, ve kterém byly tyto zbraně nasazeny již nemohly nic na průběhu ofensivy změnit.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ofensiva v Ardenách nakonec válku ještě urychlila – Němci ji totiž provedi na úkor ostatních částí fronty, která se během několika měsíců zhroutí. Definitivně válka skončí 8. května 1945 podepsání příměří.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Adolf Hitler, Ardeny, druhá světová válka, Nacistické Německo, ofenízíva, Třetí říše, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt