Německo nově také demokraticky, Výmarská ústava podepsána

Německo nově také demokraticky, Výmarská ústava podepsána zdroj: Wikipedia.org

11. 8. 2012, 15:04 | Tadeáš Sedláček

stalo se 11. srpna 1919 ½ 20. stol.

Weimar – President Německé říše dnes podepsal novou německou ústavu, zvanou lidově Výmarská, podle města, kde byla vyhlášená poválečná Německá republika.

Hned první věta Ústavy dává najevo, jakým směrem se bude nové Německo ubírat:„Veškerá moc pochází z lidu”. Hlavním “architektem” ústavy se stal německý liberální politik Hugo Preuß, pro našince známý především jako vášnivý obhájce Německého Rakouska a jeho připojení k německé říši.

A co konkrétního tento dokument přinese pro právní pořádek našeho souseda? Vykonavatelem zákonodárné moci bude i nadále říšský sněm (Reichstag). Ten je volen na 4 roky pomocí všeobecného volebního práva. Vláda je říšskému sněmu odpovědná.

Velice silnou posici má president – žertovně označován jako “náhradní císař” (připomeňme, že předchozí panovník, tedy císař Vilém II., byl odejit po prohrané válce do nizozemského exilu). Je volen přímo a na sedm let. Stojí v čele exekutivy, jmenuje a odvolává kancléře i ministry, stojí v čele armády a zastupuje Německo navenek.

Podle článku 48 může navíc v případě ohrožení státu pozastavit demokratické principy republiky a soustředit ve svých rukou veškerou moc. Navíc je určena tzv. říšká rada, což má být orgán sestavený ze zástupců vlád jednotlivých spolkových zemí – má zabránit centralisačním snahám.

Uvidíme, jak se Německo popere s novou výzvou, důležité to bude zejména pro jeho východní sousedy – tedy Polsko, Rakousko a nás. Doufejme, že nová Ústava ochrání nás i Německo před extremistickými a revisionistickými tendencemi.

Křištálová kouleVěštecká koule

I přes snahu o stabilisaci systému bude politický vývoj Výmarské republiky velice neklidný. Dokladem toho je to, že během 14 let existence režimu se u moci vystřídalo celkem 23 kabinetů. Spontánní projevy extremistických směrů nakonec skončily tragicky převzetím moci nacistů v roce 1933.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Německo, ústava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 5. 12. 2020, včera měl(a) svátek Barbora

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt