Nespokojení američtí kolonisté vysypali čaj do moře

Nespokojení američtí kolonisté vysypali čaj do moře zdroj: Wikipedia.org

16. 12. 2010, 10:04 | Václav Bešťák

stalo se 16. prosince 1773 18. stol.

Boston – Bostoňané si dnes v tamním přístavu uspořádali skromný čajový dýchánek. Převlečeni za Indiány se totiž vloudili na tři britské lodě a vysypali z nich čaj do moře, hlavně jako nesouhlas s kolkovým zákonem. Nám se podařilo vyzpovídat jednoho z hlavních organizátorů této akce, a to Samuela Adamse.

Samueli, proč jste vy a dalších 50 mužů dnes vysypali čínský čaj britské společnosti Davison & Newman do moře?
Protože britský lodě dneska už nemaji v našem přístavu co dělat. Ale hlavně to bylo takový vyvrcholení dlouhodobý nespokojenosti.

Nespokojenosti s čím?
Britové si totiž vymysleli, že na zboží, který z Ameriky vyvážíme, se budou lepit kolky. Takže vydali kolkovej zákon, kterej se teda dotknul hlavně nás, britskejch kolonistů. Znamená to, že bysme měli platit vyšší daně – to se nám ale nelíbí a protože v parlamentu jako kolonisti máme minimální zastoupení, rozhodli jsme se protestovat. Víte, já se těch protestů přímo jako nezúčastnil, ale třeba takovýmu Johnu Hancockovi – bude to tak pět let zpátky – zabavili loď a řekli mu, že je pašerák.

A byl opravdu pašerák?
To já nevim, to by byste se musel zeptat jeho. British East India Company si ale vymohla Čajovej zákon – ona totiž musela čaj danit a to víte, že to vyjde celkem draho. A právě kvůli takovejm vykukům jako byl právě John, kterej clo v životě nezaplatil, Čajovej zákon vzniknul. Britům teda tenhle zákon dovolil v koloniích prodávat čaj nezdaněnej, tím pádem levnějc, než pašeráci.

Jak to bylo s vámi? Kdy vy jste se objevil na scéně?
Právě ve chvíli, kdy si Britové vymohli ten svůj Tea Act. Všude probíhaly protesty a nevyhnuly se ani Bostnu, kde jsem žil a do dneška žiju. Já jsem prohlásil, že by se jednatelé tý Východoindický společnosti měli vzdát svejch fleků. Dá rozum, že voni na to vůbec nijak nereagovali. Dokonce jsme i jednou večer zaútočili na jejich domovy i sklady. No a pak se ta situace nějak vyhrotila.

Je o vás známé, že jste chtěl, spolu s několika vašimi přívrženci, zabránit vyložení čaje z britských lodí. Jak to bylo?
To že je o mně známý? Tak to jsem teda dopadl (smích)… Myslím, že to bylo někdy na konci listopadu. Osmadvacátýho, nebo tak nějak… K nám do Bostonu přijela britská loď Dartmouth a my sme se jí snažili zabránit vyložit náklad – čaj. Pár dní na to přijely ještě dvě lodě – Beamer a Eleano.

Když jste ale nedovolili vyložit náklad na pevninu, teoreticky nemohlo dojít ke zdanění zboží.
No a právě toho sme využili. Dneska byl poslední den, kdy Angličani mohli zboží zdanit.

Věděli to?
Jasně, že to věděli. Dneska ráno kapitán jedný z těch lodí řekl, že odplujou. Odpoledne ale prohlásil, že není schopen se do Anglie dostat. Tak jsem sehnal padesát chlapů a těm řekl, ať vykradou obchody s indiánským oblečením. Když jsme se všichni do indiánskýho převlíkli – vypadali jsme jak haranti na nějakym karnevalu –, vydali jsme se do přístaviště. Vlezli jsme na ty lodě, votevřeli všech 342 krabic s čajem a ten pak naházeli do moře.

Jakou bude mít dnešní událost dohru?
Těžko říct. Možná si britský úředníci uvědoměj, že jejich slavnej kolkovej zákon zas až tak slavnej nebyl. Když se ale na tu dnešní událost podívám s trochu odstupem, nevím, jestli jsme to maličko nepřehnali. Ale i kdyby jo, nic jinýho si voni stejně nezasloužej. A stát se mi taky nic nemůže, čaj po mě chtít zaplatit nebudou.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tato událost vstoupí do historie pod názvem Bostonské pití čaje a bude kritizována jak Brity, tak i samotnými kolonisty. Bostonský přístav nakonec bude uzavřen a bude následovat vydání několika dalších, tvrdších zákonů. Tato událost bude ale i jedním z příčin Americké revoluce.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Americká revoluce, čaj, lodě

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • díky, moc pěkný rozhovor:)

    Adam, 19. 12. 2010 19:41

    Reagovat

    díky, moc pěkný rozhovor:) Neaktuality mne vždy dokáží pobavit.

Sobota 16. 1. 2021, včera měl(a) svátek Alice

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt