Neúspěšný atentát na Hitlera

Neúspěšný atentát na Hitlera zdroj: Wikipedia.org

20. 7. 2010, 14:13 | Mirek Kučera

stalo se 20. července 1944 ½ 20. stol.

Rastenburg – Dnešní výbuch v Rastenburgu otřásl celým Německem. V Hitlerově štábu ve Vlčím doupěti během porady armádního velení explodovala nastražená bomba. Německá tisková agentura potvrdila, že Hitler žije a není vážně zraněn. Jeho dnešní program beze změny pokračuje plánovaným setkáním s Benitem Mussolinim.

„Německý lid musí považovat tento nepovedený útok na Hitlerův život za znamení, že Hitler naplní své cíle s pomocí vyšší moci,“ uvádí tisková agentura ve svém prohlášení. Porada se běžně koná v bunkru, ale vzhledem ke krásnému počasí byla na Hitlerovu žádost přesunuta do dřevěného domku. Dnes se porady o záložních armádách účastnili Adolf Hitler, polní maršál Keitel, velitel operačního štábu wehrmachut Jodl, viceadmirál Voss, velitel velících štábů wehrmachtu Warlimont, náčelník generálního štábu Luftwaffe Korten, plukovník von Stauffenberg a další.

Výbuch nastal chvíli po 12. hodině. Při explozi byli zabiti generálové Schmundt,  Korten, plukovník Brandt a jeden ze zapisovatelů. Další utrpěli zranění. Podle zatím nepotvrzených informací byl těsně před výbuchem spatřen plukovník Stauffenberg, jak ve spěchu opouští poradu.

Jde o spiknutí, které mělo svrhnout Hitlera? Stojí za nastraženou bombou vojenská skupina nespokojená s Hitlerovým vedením války? Znamená to blízký konec války? Tyto otázky si nyní klade celý svět.

Křištálová kouleVěštecká koule

Bombu do Hitlerova štábu umístil Stauffenberg asi metr vedle Hitlerovi nohy v rámci plánu Valkýra. Spolu se svojí skupinou se snažil o převzetí moci, což se ale po zprávě, že Hitler žije, nepodařilo. Polní maršál Erwin Rommel stejně jako generál Henning von Tresckow zvolil sebevraždu. Von Stauffenber, Olbricth a Beck byli popraveni. O 9 měsíců později umírá Hitler ve zničeném Berlíně. 8. května 1945 Německo kapituluje.

Zdroj: Wikipedia.org, Rozhlas.cz, BBC.co.uk

Témata: Adolf Hitler, atentáty, druhá světová válka, exploze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt