Norský badatel Roald Amundsen dobyl jižní pól

Norský badatel Roald Amundsen dobyl jižní pól zdroj: Answers.com

14. 12. 2010, 10:38 | Matěj Malecha

stalo se 14. prosince 1911 ½ 20. stol.

Antarktida – Dnešní datum si velice dobře zapamatujte, stane se totiž dalším historickým milníkem. Podařilo se dobýt jižní pól. Odvážlivec, který jako první stanul na jižní točně, se jmenuje Roald Amundsen. Cesta na pól mu trvalo pouze dva měsíce.

Stal se tak suverénním vítězem neoficiálního závodu Amundsen – Scott. Falcon Scott je totiž dalším nadšencem pro polární krajiny a na cestu k jižnímu pólu se též chystal. Amundsen však byl v přípravách rychlejší a v den odjezdu poslal Scottovi stručný telegram: „Jdu na jih.“

Amundsen se k pólu vypravil po dosud neprozkoumané cestě. Při výběru způsobu dopravy však neexperimentoval, zvolil osvědčené psí spřežení. Doprovázeli ho čtyři další polárníci.

Nyní však Amundsen nesmí usnout na vavřínech, čeká ho společně s kolegy dlouhá a nebezpečná cesta zpět.

Křištálová kouleVěštecká koule

Aumndsen se bez obtíží vrátí zpět. Méně štěstí bude mít jeho soupeř, Falcon Scott, který tragicky zahyne při cestě zpět z jižního pólu, kterého dosáhl měsíc po Amundsenovi.

Na Amundsena se zpětně snese kritika za způsob, kterým pólu dosáhl. Údajně měl během cesty zabíjet tažné psy a jejich maso používat pro potravu ostatních psů.

Roald Amundsen zemře 19. června 1928 při pátrání po ztroskotané vzducholodi Italia.

Zdroj: Wikipedia.cz, CT24.cz, Treking.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 29. 9. 2020, včera měl(a) svátek Václav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt