Novou kávu Nescafé si připravíte během několika minut

Novou kávu Nescafé si připravíte během několika minut zdroj: Chroniknet.de

1. 8. 2010, 12:33 | jaroslavpoks

stalo se 1. srpna 1938 ½ 20. stol.

Vevey, Švýcarsko – Na dnešní tiskové konferenci společnosti Nestlé ve Švýcarsku byla představena zbrusu nová káva, kterou si můžete kdykoliv připravit v pohodlí domova velmi jednoduchým a rychlým způsobem. Nápad „instatní kávy“ jménem Nescafé, jak byla představena, spočívá v předvaření kávových zrn, jejich extrakci a usušení.

Název Nescafé vznikl spojením názvu společnosti Nestlé a italského označení pro kávu „café“ – Nescafé. S kávou vařenou v Itálii nemá však nic společného. Přestože se rychlorozpustná káva, doposud neblaze proslulá svou trpkou chutí, objevila již mnohokrát (vůbec poprvé ji představil kupdivu japonský chemik Satori Kato v roce 1901), nyní Nestlé slibuje vše, co od kávy očekáváme – původní kávovou chuť a silné aroma – a to i instantně. Na popud Brazílie, největšího vývozce kávy, byl kvůli propadajícímu se exportu nastartován v roce 1930 výzkum nového typu kávy, na kterém se podílela právě i společnost Nestlé, jež za touto novinkou stojí. A v čem spočívá kouzlo nové kávy, vyvíjené osm let?

První pokusy výroby instantní kávy zahrnovaly vaření velmi silného, kávového koncentrátu. Ten se pak sušil v nerezových ocelových bubnech. Zbytek po vyvaření a vysušení byla instantní káva. Vařila se za velmi vysokých teplot a následné odpařování vody působilo značné znehodnocení kávy. Nově se pražená mletá káva uvaří a vysušením se z ní získá kávový extrakt, který je společně s horkým vzduchem vstřikován do vysoké věže. Tak se z něj ve vzduchu odpaří voda a na zem dopadne jen kávový prášek, který představuje instantní kávu. Tu pak lze skladovat po velmi dlouhou dobu. Pro její „oživení“ je zapotřebí jen šálek vařící vody.

Předpokládá se, že během následujících měsíců se káva Nescafé postupně rozšíří do celé Evropy. Instantní kávou mající příjemnou chuť si tak budeme moci zpříjemňovat chvíle i v Československé republice.

Zdroj: Nescafe.com, Kavovnik.cz, StreetDirectory.com

Témata: káva, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Pěkně zpracováno. Díky za

  Martin Hammond, 1. 8. 2010 22:06

  Reagovat

  Pěkně zpracováno. Díky za zprávičku a za objasnění principu přípravy rozpustné kávy. Už se těším na ranní šálek Nescafé :).

 • V podstate som sa

  Matej, 5. 8. 2015 22:01

  Reagovat

  V podstate som sa nikdy nezamyslel prečo sa tá káva tak volá, alebo ako vznikla. Je to veľmi zaujímavé a hanbím sa sám za seba, že som to takto zanedbal :D Ja som skôr zástancom kávových zŕn, pretože som čítal že mletá káva by sa mala spotrebovať čo najrýchlejšie. Snažím sa skúšať vždy nové druhy kávy. Väčšinou ich objednávam na stránke coffeein.sk, zatiaľ nesklamali. Ale samozrejme keď nestíham dám si rád aj nescafe

Úterý 1. 12. 2020, včera měl(a) svátek Ondřej

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt