Nový pracovní tábor Auschwitz se začíná plnit Poláky

Nový pracovní tábor Auschwitz se začíná plnit Poláky zdroj: Wikipedia.org

14. 6. 2011, 7:52 | jaroslavpoks

stalo se 14. června 1940 ½ 20. stol.

Osvětim, Polsko – Nedávno založený pracovní tábor Auschwitz se začíná pomalu rozrůstat. Původních pár desítek německých vězňů bylo dnes rozšířeno o nové posily. Od takové koncentrace lidské síly si Říše slibuje co největší využití jejího potenciálu při co největším výchovném efektu pro pobývající kriminálníky.

První 30 vězňů německé národnosti přijelo přesně před měsícem z německého tábora Sachsenhausen spolu s 15 příslušníky SS. Tábor je postupně budován bez vynakládání zbytečných finančních prostředků – například oplocení celého objektu zajistilo v rámci svého výkonu trestu 39 polských trestanců z tábora Dachau.

První rozšíření proběhlo už před necelým týdnem, 14. června, kdy v transportu přijelo 728 lidí. Ti však byli pro nedostatek místa ubytováni v nedaleké budově bývalého Polského Tabákového Monopolu. Spolu s dnešním příjezdem 313 osob byli přestěhováni do tábora; nově příchozí do nové, druhé budovy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tábor Auschwitz bude v roce 1941 rozšířen o další část v Birkenau. Později vzniklý Auschwitz-Birkenau se mezi Čechy vžije do podvědomí především pod názvem Osvětim-Březinka. V táboře zahyne přes milion lidí, nejvíce Židů.

Stane se také táborem s největším počtem úprchlíků – jako prvnímu člověku se útěk podaří polskému šveci Tadeuszi Wiejowskimu krátce po 2. transportu, přesněji 6. srpna 1940. V reakci na jeho útěk však bude nařízen trestný apel, v jehož důsledku zemře jeden vězeň. Další tři lidé zahynou kvůli uvěznění v táboře za to, že uprchlíkovi pomáhali v útěku. Zběh bude za rok na to dopaden a popraven.

Auschwitz-Birkenau

Zdroj: Holocaust.cz, Wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, koncentrační tábor, nacismus, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt