Novým papežem byl zvolen polský kardinál Wojtyła

Novým papežem byl zvolen polský kardinál Wojtyła zdroj: Blogspot.com

16. 10. 2010, 9:14 | Matěj Malecha

stalo se 16. října 1978 70. léta

Vatikán – Od dnešního dne má katolická církev opět svého nejvyššího duchovního vůdce. Stal se jím polský kardinál Karol Józef Wojtyła, který si jako své nové jméno vybral Jan Pavel II. Navazuje tak na předchozího papeže Jana Pavla I., který nečekaně zemřel před necelým měsícem na srdeční selhání. Jeho pontifikát tak trval pouhý měsíc. Zvolení nového papeže dnes oznámil bílý kouř stoupající z komínu Sixtinské kaple.

Jan Pavel II. je již 264. papežem celkově a od roku 1522 prvním papežem jiné než italské národnosti.  K dalším jeho perličkám patří, že je ve svých 58 letech nejmladším papežem od roku 1846. Mezi hlavní důvody, proč byl zvolen, byla jeho velká aktivita na II. vatikánském koncilu. Za papežské heslo si zvolil Totus Tuus (Celý Tvůj). Tento výrok má směřovat k Panně Marii, jejíž je velkým obdivovatelem.

Karol Józef Wojtyła

 • Narodil ve Wadowicích jako druhý syn a nejmladší ze tří dětí armádního důstojníka.
 • Vyrůstal v chudé rodině. Jediným stálým příjmem byl plat otce, který pracoval jako úředník. Občas si něco vydělala matka jako švadlena.
 • Maturoval na gymnáziu Marcina Wadowity a to s výborným prospěchem.
 • Ve studiích pokračoval na Filozofické fakultě Jagellonské univerzity v Krakově, obor polonistika. Studia však přerušila válka.
 • Studia pokračoval v tajném Metropolitním duchovním semináři, obor teologie.
 • 1. listopadu 1946 byl vysvěcen na kněze
 • Postupně stoupal v katolickém žebříčku přes pomocného biskupa, arcibiskupa, kardinála až k papeži.
Křištálová kouleVěštecká koule

Během svého pontifikátu bude hrát významnou roli ve světové politice, přispěje ke zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě. Dále zlepší vztahy mezi katolickou církví a judaismem, pravoslavnými církvemi a anglikánskými církvemi. Také bude hodně cestovat, celkem navštíví 129 zemí, Českou Republiku nevyjímaje.

13. května 1981 bude na Jana Pavla spáchán atentát. Útočníkem bude Turek Mehmet Ali Ağca. Při atentátu bude papež těžce zraněn, za jeho čin mu však později odpustí.

Další pokus o atentát se uskuteční 12. května 1982, následkem tohoto pokusu však dojde jen k lehkému škrábanci na ruce.

Jan Pavel II. zemře 2. dubna 2005 ve Vatikánu po dlouhých zdravotních komplikacích. Jeho nástupcem se stane Joseph Ratzinger neboli Benedikt XVI.


Zdroj: Wikipedia.org, Panovnici.cz

Témata: církev, papež, zvolení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • To je doba! Dneska

  Horst Fuchs, 16. 10. 2010 22:02

  Reagovat

  To je doba! Dneska snad může bejt papežem už každej mladík!

Čtvrtek 9. 7. 2020, včera měl(a) svátek Nora

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt