Oceánem plují tisíce plastových kachniček, smetla je bouře

Oceánem plují tisíce plastových kachniček, smetla je bouře zdroj: SXC.hu

10. 1. 2011, 10:59 | Jakub Hájek

stalo se 10. ledna 1992 90. léta

Hongkong – Bouře ve východním Pacifiku dnes smetla do oceánu přepravní kontejner nákladní lodi převážející plastové hračky do vany.

Při incidentu se kontejner poškodil, a do oceánu tak uniklo přes 29 tisíc žlutých kachniček, červených bobrů, modrých želviček a zelených ropuch. Náklad mířil z Hongkongu do Tacomy v USA.

Narozdíl od jiných hraček jsou plastové kachničky zcela uzavřené bez jakéhokoliv otvoru, takže nemohou nabrat vodu a potopit se. Je proto pravděpodobné, že budou plout světovými oceány mnoho let dokud se nevyplaví na pobřeží nebo se vlivem ostrého slunce a slané vody nepoškodí a nepotopí.

Uvolnění přepravního kontejneru není ničím výjimečným. Například před dvěma roky se do Tichého oceánu dostalo 61 tisíc bot Nike.

Křištálová kouleVěštecká koule

Plastové kachničky se stanou nesmrtelnými legendami a budou se plavit po světových oceánech mnoho let. Prakticky ihned po jejich uvolnění z kontejneru se rozdělí na dvě hlavní skupiny.

První nejpočetnější skupina se vydá na jih a převážná část z nich skončí na nejrůznějších pobřežích jižního Pacifiku.

Druhá skupina si to namíří na sever k Aljašce, obepluje Severní Ameriku i Grónsko a objeví se u východního pobřeží USA. Tam se dostane do Golfského proudu, který je zanese k pobřeží Británie v roce 2007.

Od začátku svého výletu urazí kachničky přes dvacet pět tisíc kilometrů. Pomohou tak oceánologům lépe pochopit chování mořských proudů.

Zdroj: Tyden.cz, iDNES.cz, Novinky.cz, Wikipedia.org

Témata: hračka, oceán

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt