Opera v Sydney: Po 14 letech stavby konečně otevřeno!

Opera v Sydney: Po 14 letech stavby konečně otevřeno! zdroj: Andreas-Praefcke.de

20. 10. 2010, 7:58 | Matěj Malecha

stalo se 20. října 1973 70. léta

Sydney – Je to tak. Dnešením dnem je do provozu uvedena nová operní budova. Svým vzhledem připomíná obří plachetnici, labuť, milující se želvy či škeble. Sám autor, dánský architekt Jorn Utzon, tvrdí, že se nechal inspirovat palmovými listy a stavbami starých Mayů a Aztéků.

Konkurz na stavbu byl vypsán již v roce 1957 a Utzon vyhrál předemvším pro nejoriginálnější přístup. Celkem se soutěže účastnilo 233 návrhů z několika desítek zemí.

Autor návrhu se stavby účastnil pouze do roku 1966, kdy se nepohodl s australskou vládou a rezignoval z pozice hlavního architekta. To mělo později vliv na konečnou podobu interiéru, která se neshoduje s původním návrhem.

Víte, že … ?

  • v budově je 5 samostatných hal, 3 restarurace, 6 barů, knihovna a 60 šaten?
  • celková kapacita hledišť je 5 467 míst?
  • hmotnost střechy je 27 229 t?
  • na střechu bylo použito 1 000 000 dlaždic?
  • budova zabírá plochu 2 ha?
  • na místě dnešní opery dříve stávala vozovna tramvají a ještě dřívěji pevnost?

Stavba trvala 14 let a spolykala 102 miliónů australských dolarů. Podle původního plánu však měla stavba trvat 4 roky a stát 7 miliónů. I přesto si již stavba našla mnoho zastánců a obdivovatelů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Stavba se stane i přes mnohé chyby a nedostatky symbolem Sydney. V roce 2005 bude zařazena na seznam kulturního dědictví austrálie a o dva roky později dokonce na seznam UNESCO. Bude tak první položkou zařazenou na seznam ještě za autorova života.

Přes velké náklady na výstavbu však proud financí do této budovy neustane. Životnost nosníku bude z původních 20 let snížena na deset. Přitom rekonstrukce vyjde na 86 miliónů dolarů.

Zdroj: Wikipedia.org, Quido.cz, Tyden.cz, DivySveta.wbz.cz

Témata: stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt