Papež Jan Pavel II. byl pohřben v bazilice svatého Petra

Papež Jan Pavel II. byl pohřben v bazilice svatého Petra zdroj: Wikipedia.org

8. 4. 2011, 13:07 | Jiřina Nováková

stalo se 8. dubna 2005 21. století

Vatikán – Nová bazilika svatého Petra ve Vatikánu, která je největším křesťanským chrámem světa, se stala dnes důstojným místem posledního odpočinku papeže Jana Pavla II.

Pohřbu se zúčastnily především tisíce věřících, ale i několik desítek prezidentů a předsedů vlád.

Bazilika sv. Petra

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu nazývaná taky Vatikánská bazilika je součástí čtyř římských papežských bazilik. Je vskutku  impozantní. Dominantní pozici podporují i velkolepé rozměry baziliky. Za zmínku stojí vnitřní plocha, chrám pojme 60 tisíc lidí a má 30 oltářů.

Původní baziliku nechal  postavit císař Konstantin I. Veliký. Tehdy byla za hradbami města. Po dokončení stavby roku 324 – 329 byla bazilika vysvěcena papežem Silvestrem I.

Vatikán měl ve 13. stol. pevnostní charakter a bazilika získala gotický vzhled. Ve vrcholném středověku dost zchátrala a proto vydal papež Mikuláš V. dekret na výstavbu nového chrámu.

Stavba současné baziliky probíhala v letech 1505 – 1629. Kostel měl mít tvar řeckého kříže, velkou ústřední kupoli a čtyři postranní kupole nad kaplemi.

Do tvaru latinského kříže dostavil baziliku Carlo Maderno, pak se stal hlavním stavitelem Gian Lorenzo Bernini.

V prostorných kryptách je umístěno více než sto hrobů. Jsou tam pohřbeni především papežové, několik katolických panovníků a také jeden Čech. Kardinál Beran.

Témata: chrám, církev, papež, pohřeb

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt