Papež Jan Pavel II. navštívil socialistickou Kubu

Papež Jan Pavel II. navštívil socialistickou Kubu zdroj: Yuku.com

21. 1. 2012, 11:32 | Petr Šrajer

stalo se 21. ledna 1998 90. léta

Havana – Papež a Kuba. Spojení, na které by nejspíš nepřišli ani největší spisovatelé sci-fi, se dnes stalo skutečností.

Jan Pavel II. poprvé navštívil Kubu, kde dodnes vládne socialismus v čele s Fidelem Castrem. Jan Pavel II. ale potvrdil, že se jen tak něčeho nezalekne a na jeho návštěvu budou obyvatelé Kuby ještě hodně dlouho vzpomínat.

Při svém setkání s inteligencí Kuby, kterému přihlížel i sám Castro, mluvil papež otevřeně o tom, že na Kubě by se měla zavést demokracie, protože se jedná o systém nejbližší lidské přirozenosti. Při setkáním s Castrem pak mluvil o tom, že by měl propustit své politické vězně.

Zlatý hřeb dne byla velká mše. Ta se konala na Náměstí kubánské revoluce a sešlo se na ní více než čtvrt milionu Kubánců. Právě zde se Jan Pavel II. nejvíce opřel do režimu, který na Kubě vládne. Kritizoval jak marxismus, tak kapitalismus, ale vyjádřil podporu lidem, kteří brání svobodu a lidská práva.

Na mši byl samozřejmě také Castro, který jen zíral, když byl papež dvacetkrát přerušen silným potleskem.

Křištálová kouleVěštecká koule

Návštěva papeže měla velký dopad na obyvatele Kuby, kterým tím vlil novou krev do žil. Fidel Castro byl nucen propustit asi 300 vězňů, mezi kterými byli i ti političtí.

Zdroj: Ceskatelevize.cz

Témata: Jan Pavel II., Kuba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 9. 8. 2020, včera měl(a) svátek Soběslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt