Papež vydal kontroverzní bulu, nový kalendář zkrátí život o deset dní

Papež vydal kontroverzní bulu, nový kalendář zkrátí život o deset dní zdroj: Blog.encyclopediavirginia.org

24. 2. 2013, 9:19 | Karolína Solanská

stalo se 24. února 1582 starší

Řím„Aby se tedy jarní rovnodennost, ustanovená koncilními otci v Nikaji na 21. březen, do tohoto data vrátila, nařizujeme a přikazujeme, aby bylo z října roku 1582 odstraněno deset dní, a to od 5.října do 14.října včetně.“

Přesně tak zní kontroverzní bula Inter Gravissimas, kterou dnes vydal svatý otec, papež Řehoř XIII. Jeho rozhodnutí okamžitě vzbudilo bouři nevole i souhlasu ve všech vrstvách společnosti. Reforma byla papežskou komisí zvažována několik let. Na její přípravě se podíleli téměř všichni významní astronomové naší doby včetně  nechvalně známého rouhače Koperníka.

Podle kalabrijského lékaře a astronoma Luigiho Giglia, který nakonec vypracoval návrh, který byl komisí schválen, je reforma nutná.

„Již dnes se náš kalendář opožďuje oproti okamžikům, kdy nastává slunovrat a rovnodennost o téměř celých deset dní. Kdybychom pokračovali v měření času jako dosud, začal by se náš kalendář opožďovat oproti skutečným změnám ročních období. Takto bychom mohli za chvíli Velikonoce slavit v těch největších vedrech původního června,“ prohlásil autor nového kalendáře.

A právě Velikonoce – největší svátek našich dní – jsou nejspíš tou pověstnou poslední kapkou, po které už bylo pro církev svatou udržování starého kalendáře nemožné. Velikonoční neděle, jak všichni víme, má být první nedělí po prvním jarním úplňku. Ani zdaleka už to však neplatí.

Nový kalendář vyžaduje vypuštění deseti dnů v průběhu tohoto roku. Posledním dnem starého kalendáře by měl být čtvrtek 4.října – tedy svátek sv. Františka. Po něm by měl následovat pátek 15. října.

Tato reforma se setkala s nevolí hlavně u širších vrstev obyvatelstva. Často se bojí, že jim reforma ukradne deset dní života a budou tak vlastně žít kratší dobu, než by měli.

Praktičtější problém bude výpočet daní, mezd, a roboty. Budou muset robotníci vynechané dny odpracovat jindy? Bude se z vynechaných dnů také platit daň? Tyto otázky teď otřásají celou společností.

Výhled svatého otce do budoucna je však pozitivní.

„Věřím, že ve většině katolických zemí reforma proběhne bez komplikací. Španělsko, Itálie i Polsko již nový kalendář zavedli. Jediné s čím si teď můžeme dělat starosti je, jak nový kalendář pojmenovat,“ zažertoval Řehoř XIII.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nový kalendář bude pojmenován podle papeže, který ho zavedl. Budeme ho znát jako Gregoriánský a bude se používat nadále.

Jeho zavádění nebude zdaleka bezproblémové. Roku 1582 bude zaveden jen v několika málo silně katolických zemích. Například v Nizozemsku se jeho zavedení zpozdí a tak Nizozemci toho roku přijdou o Vánoce.

V Čechách kalendář doslova vnutí protestantské šlechtě až Rudolf II. v roce 1584 dvěma císařskými rozhodnutími.

Největší zmatek nastane při zavádění nového kalendáře ve Švédsku, které si stanoví jiný kalendář, než všechny ostatní země. Aby nemuselo vypustit 10 dní najednou, pokusí se po dobu 40 let vynechávat přestupné dny. Od této podoby se však ustoupí a Švédsko se vrátí k původnímu kalendáři. Gregoriánský přijme až v roce 1753.

V Rusku a Řecku bude platit původní juliánský kalendář až do počátku 20. století, nicméně pravoslavná církev gregoriánský kalendář nepřijme nikdy.

Zdroj: www.zsdobrichovice.cz, www.vsudedobre.cz, en.wikipedia.org, Ottův naučný slovník

Témata: Gregoriánský kalendář, kalendář, papež, Řehoř XIII.

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 13. 6. 2021, včera měl(a) svátek Antonie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt