Pařížská komuna po 72 dnech poražena

Pařížská komuna po 72 dnech poražena zdroj: Wikipedia.org

28. 5. 2011, 14:19 | Jiřina Nováková

stalo se 28. května 1871 19. stol.

Paříž – Po 72 dnech trvání byla dnes vojenskou intervencí poražena Pařížská komuna, která byla dočasným zřízením ve Francii od 18. března tohoto roku.

Komuna vznikla důsledkem boje mezi buržoazií, která měla potřebu upevnit si moc a mezi socialisty. Ti už odmítali snášet neúnosné pracovní podmínky a život na  hranici bídy. V čele pařížského lidu stál ústřední výbor národní gardy, který obyvatelstvo respektovalo více než oficiální vládu a který měl od března neomezenou moc.

Důvodem vypuknutí povstání byla zuřící Prusko-francouzská válka, která Francii velmi výrazně vyčerpávala. Tuto válku vyhlásil Napoleon III. Prusku.

Pařížská komuna, narozená v přechodné době, musela padnout.  Byla inspirována myšlenkami Karla Marxe o jednotě a pospolitosti. Právě pro tyto ideály se uskutečnil neúspěšný pokus o nastolení vlády dělníků.

Křištálová kouleVěštecká koule

Bude zaveden teror proti komunardům. Během týdne bude zabito na 30 000 obyvatel Paříže. Další tisíce lidí budou odsouzeny na galeje, nucené práce v koloniích.

Pařížská komuna provede řadu revolučních opatření. Odstranění byrokratické mašinérie a stálé armády, bezplatné vyučování ve školách, zrovnoprávnění žen, odluku církve od státu, svěření podniků opuštěných majiteli dělníkům, celkové zlepšení postavení dělnictva.

Témata: Francie, porážka, povstání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt