Pařížské povstání bylo tvrdě rozdrceno armádou

Pařížské povstání bylo tvrdě rozdrceno armádou zdroj: Wikipedia.org

26. 6. 2012, 8:52 | Tadeáš Sedláček

stalo se 26. června 1830 19. stol.

Paříž – Poslední červnové dny byly v Paříži (a v celé Francii vůbec) skutečně krušné. Připomeňme si, co jim předcházelo.

Po definitivní porážce Napoleona v roce 1815 bylo nastoleno znovu království v čele s Ludvíkem XVIII. Ten se snažil navrátit Francii do stavu před rokem 1789, po jeho smrti pokračoval v tomto snažení jeho bratr Karel X.

V roce 1830 však vyvrcholil prudký odpor liberálů vůči absolutistické monarchii, a tak vypukla Červencová revoluce, která nastolila konstituční monarchii v čele s Ludvíkem Filipem.

V únoru letošního roku se však v rámci celoevropských bouří postavili Francouzi také proti Ludvíku Filipovi, jehož režim svrhli v Únorové revoluci. Ludvík Filip byl svržen a byla nastolena republika, v dějinách Francie již druhá.

Představitelé nového režimu následně představili koncept tzv. národních dílen. To byla snaha státu uměle snížit nezaměstnanost dělníků, celý projekt byl však nákladný, a tak byl posléze (v dubnu letošního roku) zrušen. Část nezaměstnaných dělníků se měla vrátit na venkov, část měla nastoupit do armády.

To však vyvolalo tvrdý odpor, který vyvrcholil před pár dny, konkrétně 23. června. Po celé čtyři dny se bojovalo na barikádách v Paříži, proti sobě stáli liberálové (sympatizanti a do jisté míry také představitelé republiky) a radikálové, tedy spodní (často dělnické) vrstvy).

Avšak tentokrát měl režim k dispozici téměř výhradní podporu armády, a tak bylo o vítězi již předem rozhodnuto. Protesty byly tvrdě potlačeny generálem Louisem-Eugènem Cavaignacem. Za oběť padlo přes 10 tisíc povstalců, více než 4 tisíce byly deportovány do Alžírska.

Křištálová kouleVěštecká koule

Červnové povstání bylo posledním dozvukem revolucí 1848 ve Francii. K moci se dostane ještě v roce 1848 Ludvík Napoleon, synovec někdejšího císaře Napoleona Bonaparteho.

V roce 1852 se nechává zvolit císařem (jako Napoleon III.), a tak zanikne Druhá francouzská republika. Napoleon III. a jeho Druhé císařství jsou svrženi po porážce Pruskem v roce 1870, ke slovu se tak znovu dostává republika (již třetí).

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Francie, potlačení, povstání, revoluce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • "Červnová" revoluce v roce

  Jiří.K., 25. 7. 2012 13:19

  Reagovat

  “Červnová” revoluce v roce 1830 byla posledním dozvukem revolucí roku 1848?
  Z článku se navíc zdá, že v roce 1830 byla ve Francii nejdřív červencová revoluce a potom červnová. Nu, “juillet” a “juin” se nám Čechům plete.
  (Ta slavná revoluce s barikádami byla v červenci)

Čtvrtek 2. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jaroslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt