Parník Britannic se potopil, zahynulo dvacet osm lidí

Parník Britannic se potopil, zahynulo dvacet osm lidí zdroj: Wikipedia.org

21. 11. 2012, 22:51 | Tadeáš Sedláček

stalo se 21. listopadu 1916 ½ 20. stol.

Kea – Britská nemocniční loď HMHS Britannic dnes v ranních hodinách najel na podmořskou minu.

Výbuch způsobil rozsáhlé poškození trupu a loď se za necelou hodinu potopila. Vzhledem k přítomnosti četných menších i větších lodí zemřelo „pouze“ 28 osob, několik dalších však v nemocnicích stále bojuje o život.

Britannic byl sesterskou lodí nechvalně proslulého parníku Titanic, který se potopil před čtyřmi lety po nárazu do ledovce. Samotný Britannic se původně jmenoval podobně silácky, tj. Gigantic, ale nakonec bylo zvoleno neutrální jméno Britannic.

Byl kompletně dokončen až před dvěma lety, nicméně zanedlouho vypukla Velká válka, a tak byl Britannic kvůli své velké tonáži zrekvírován pro potřeby britské armády.

Dnes se vydal na svou poslední (v pořadí šestou) cestu Středomořím – putoval po důležité cestě spojující britskou válečnou mašinerii s maloasijským poloostrovem Gallipoli, kde právě probíhá vyloďovací operace. Jedním z přeživších jsou zdravotní sestra Violet Jessop a topič Arthur John Priest – tyto dvě osoby spojuje zejména to, že přežili čtyři roky starou nehodu Titanicu.;

Křištálová kouleVěštecká koule

V nemocnici nakonec zemřou další dva pasažéři Britannicu, nehoda tak bude mít celkem 30 obětí. Pouze 5 obětí bude pohřbeno, zbylá těla zůstanou v moři. Vrak bude objeven týmem Jacqua-Yvese Cousteaua v roce 1975.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: havárie, katastrofa, loď, moře, oceán, potopení, první světová válka, titanic, titannic, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 13. 6. 2021, včera měl(a) svátek Antonie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt