Plánovač genocidy ve Rwandě byl odsouzen na doživotí

Plánovač genocidy ve Rwandě byl odsouzen na doživotí zdroj: Huffingtonpost.com

18. 12. 2010, 9:56 | Jakub Hájek

stalo se 18. prosince 2008 21. století

Arusha, Tanzánie – Mezinárodní tribunál pro válečné zločiny ve Rwandě (ICTR) shledal bývalého plukovníka Theonesta Bagosoru vinným z plánování a organizování genocidy a odsoudil ho k doživotnímu vězení. Bagosora je prvním odsouzeným člověkem zodpovědným za rwandskou genocidu.

Theoneste Bagosora vedl hutuské milice Interahamwe, jež ve Rwandě v roce 1994 systematicky vyvraždily během sto dní trvajícího masakru kolem 800 tisíc Tutsiů a umírněných Hutů. V době konfliktu působil na ministerstvu obrany, ze kterého defacto ovládal celou zemi.

„Nikdy jsem nikoho nezabil a ani jsem nedával příkazy k zabíjení. Vy jste jediní, kteří mě mohou očistit a vrátit do společnosti,“ prohlásil mimo jiné před soudem. Sedmašedesátiletého bývalého plukovníka rwandské armády ale soud označil za militantního extremistu a uznal ho vinným ve všech jedenácti bodech obžaloby. „Plukovník Bagosora je vinný z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů,“ řekl soudce na závěr procesu, který trval u mezinárodního soudu v Tanzanii déle než pět let.

Genocida ve Rwandě

Rwandská genocida je tragickým vyústěním mnoha desetiletí nevraživosti mezi etniky Hutu a Tutsi. Za počátek masakru je považováno sestřelení letadla s rwandským prezidentem Juvenalem Hayarimanou 6. dubna 1994 poblíž hlavního města Kigali. Z tohoto činu jsou vládní hutuskou propagandou úmyslně viněni Tutsiové.

Rozhlasová a televizní stanice Hutu Power označuje Tutsie za šváby a otevřeně vybízí k „odplevelení“ a „konečnému řešení“. Během chaosu a nepokojů v zemi se přes noc dostává k moci plukovník Theoneste Bagosora, aby řídil sto dní trvající masakr, který se stane největší genocidou od druhé světové války.

Vyvražďování probíhalo zvlášť brutálním způsobem. Není proto divu, že se mačeta stala symbolem rwandské genocidy. Velitel mírových jednotek OSN Romeo Dallaire, který se marně snažil rwandské genocidě zabránit, popsal reportérce CNN, jak museli z cest odklízet bezvládná těla, aby vůbec mohli projet. Sám označil Bagosoru za architekta genocidy a řekl, že mu plukovník Bagosora vyhrožoval, že ho zastřelí.

Generálporučík Roméo Alain Dallaire je i autorem knihy Shake Hands with the Devil, která shrnuje jeho pohled na to, co se ve Rwandě událo, a obviňuje OSN, že se svojí nečinností stala spoluviníkem na této genocidě.

Hotel Rwanda

V roce 2004 byl v koprodukci JAR, Velké Británie a Itálie natočen film Hotel Rwanda. Toto válečné drama vypráví skutečný příběh manažera jednoho kigalského hotelu Paula Rusesabaginy, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům.

Avšak poté, co začne masakr a jednotky OSN nedokáží ochránit Tutsie před běsnícími Hutuy, otevře brány luxusního resortu a poskytne tak azyl bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně natísní 1 268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk.

.

Zdroj: Novinky.cz, iDNES.cz, Lidovky.cz, Tyden.cz, Wikipedia.org, CSFD.cz

Témata: Rwanda, rwandská genocida, soud, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt