Podepsán Tylžský mír: Další rána pro střední Evropu

Podepsán Tylžský mír: Další rána pro střední Evropu zdroj: Wikipedia.org

9. 7. 2012, 17:08 | Tadeáš Sedláček

stalo se 9. července 1807 19. stol.

Tylže – Dva dny po podepsání francouzsko-ruského míru v Tylži se také Prusové dočkali své smlouvy s Napoleonovou Francií.

A smlouva pro Prusko nepřináší nic jiného než ponížení. Ale nepředbíhejme a nejprve si shrňme, co přináší Tylžský mír ze 7. července pro Ruské impérium.

Mezi Ruskem a Francií je samozřejmě ukončen válečný stav, ba dokonce je mezi oběma mocnostmi utvořena aliance. Rusko se zavazuje podpořit kontinentální blokádu (francouzský systém spočívající v zákazu obchodu se Spojeným královstvím s cílem přivést ostrovní království k hospodářskému kolapsu). Dále Rusko Francii předá některé okupované ostrovy ve Středomoří – jedná se zejména o Jónské ostrovy.

Má dojít také k evakuaci ruských vojsk z Valašska a Moldavska. Na oplátku se Francie zaručuje vojensky podpořit Rusko v rusko-turecké válce. A dále Francie ponechává plnou suverenitu těm německým státům, ve kterých vládnou monarchové příbuzní carovi.

Kde se Tylže nachází?

Google mapa

Dnes uzavřená smlouva s Pruskem se však nese ve zcela jiném duchu. Napoleon evidentně neviděl potřebu usmíření s Pruskem, které nyní sklízí hořké plody porážky u Jílového. Prusko ztrácí více než polovinu svého území. Na jeho západních území vzniká vazal Francouzského císařství – Vestfálské království.

Prusko také ztrácí veškerá území, která získalo po trojím dělení Polska (1772–1795). Část těchto zisků získává Sasko, Rusko a také nově vzniklé (a rovněž Francii podřízené) Varšavské knížectví. Místo předchozí téměř deseti milionové populace tak nyní Prusko obývá pouze čtyři a půl milionu obyvatel. Prusko se také zavázalo platit mnohamilionové reparace.

Napoleon touto smlouvou stvrdil svou nadvládu nad západní a střední Evropou. Navíc téměř celá Evropa byla součástí kontinentální blokády, již zbývalo pokořit pouze Švédsko.

Křištálová kouleVěštecká koule

Spojenectví Francie a Ruska vydrží pouhé tři roky. Již v roce 1810 Rusko přestane dodržovat kontinentální blokádu, a tak se v roce 1812 vydá Napoleon na ruské tažení. Po neslavném návratu z Ruska bude několikrát poražen, jeho moc bude zlomena a Tylžský mír anulován.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Francie, Napoleon, Napoleonské války, Prusko, Rusko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt