Polský král Stanisław August abdikoval, polský stát je minulostí

Polský král Stanisław August abdikoval, polský stát je minulostí zdroj: Wikipedia.org

25. 11. 2012, 23:51 | Tadeáš Sedláček

stalo se 25. listopadu 1795 18. stol.

Varšava – Po neúspěšné válce proti svým mocným sousedům musel dnes král Stanisław August souhlasit se zánikem vlastního státu a podepsat abdikační listinu.

Stalo se tak bezprostředně po obsazení předměstských částí polského hlavního města Varšavy ruským vojskem pod velením generála Suvorova. Král se Suvorovem zahájil poměrně krátká jednání o kapitulaci, výsledkem byla výše zmíněná abdikační listina krále Stanisława Augusta.

Samotné oklešťování polsko-litevské unie začalo již před více než 20 lety. Stanisław August tehdy navázal na slabou vnitřní politiku svého předchůdce – prakticky o všech zásadních otázkách rozhodovala šlechta, do zahraniční politiky Polsko vůbec nezasahovalo. Počátkem let sedmdesátých tak pruský král Fridrich II. Veliký obsadil královské Prusy, Rusko i Rakousko ho zanedlouho následovaly a také si přisvojily část kořisti.

Po několika letech došlo k dalšímu rozebírání polského státu mezi sousedy, a tak se situace stala pro polský národ skutečně neúnosnou – po druhém dělení Polska tedy došlo k povstání Tadeusze Kósciuzska. To však bylo poraženo a podle dnešních smluv Polsko definitivně zanikne.

Rusko, Rakousko a Prusko si však ve třech děleních rozdělí území značně nerovnoměrně. Rusko sice získalo největší území a nejvíce obyvatelstva, jednalo se však o oblasti málo rozvinuté. Hospodářský zaostalé území Haliče s ukrajinským obyvatelstvem získalo Rakousko, nejvyspělejší části bývalého Polska si tak mohlo připsat Prusko.

Křištálová kouleVěštecká koule

Polský stát zanikl na více než sto let. Obnoven bude až po první světové válce, s moderním Polskem však nebude nebude souhlasit ani Německo, ani Sovětský svaz. Dojde tedy k tzv. čtvrtému dělení Polska, kdy bude podle paktu Ribbentrop-Molotov rozděleno mezi tyto dva agresory.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: abdikace, anexe, Litva, Polsko, Prusko, Rakousko, resignace, rezignace, Rusko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Poláci zkusili nejvíce za

    JUDr.Karel Vlk, 10. 5. 2015 14:20

    Reagovat

    Poláci zkusili nejvíce za 2 světové války.Polsko má velmi špatné zkušenosti s Ruskem. 3 dělení Polska v 18 století a vždy u toho bylo Rusko.4 dělení, smlouva Ribbentrop- Molotov.Hitler se Stalinem si rozdělili Polsko.Polské povstání proti Němcům bylo utopeno v krvi.Rusové nechali Poláky vykrvácet.Na závěr Katyň.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt