Pompeje byly ztrestány bohy, budovy zachvátily požáry a zemětřas

Pompeje byly ztrestány bohy, budovy zachvátily požáry a zemětřas zdroj: Iladipasqua.blogspot.com

5. 2. 2012, 11:49 | Michal Ozogán

stalo se 5. února 62 starší

Pompeje – Na dvacet tisíc obyvatel Pompejí se stalo terčem nečekaného božího hněvu. Samotná země se začala hýbat, kroutit a třást. Jen málokterá budova těmto silám dokázala vzdorovat. Z přepychových vil zbyly jen sutiny a bohatí patriciové mohli být rádi, že si zachránili alespoň holý život.

Kvůli otřesům se začaly rozlévat olejové lampy, což zapříčinilo vznik mohutných požárů, jež začaly stravovat město. Kdo ví, čím se bohové rozzuřili, že Pompeje uvrhli do této nezměrné zkázy.

Ohně ještě nedohořely a občané statečně hlásají, že okamžitě začnou stavět všechno od znova. Zdá se, že je nic nedonutí, aby opustili tohle místo, kde se jim tolik dařilo. Díky bohatství, které město získalo, si to může dovolit. Ne všichni ovšem sdílejí tento názor a hrozí, že odejdou, aby nekladli odpor boží vůli.

Přeživší patriciové dali jasně najevo, že vysvětlení od bohů nečekají a obejdou se i bez nich. Postaví město ještě krásnější a honosnější, než bylo kdy před tím. Jaký osud Jupiter městu přichystá, můžeme jen hádat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Ničivé zemětřesení bylo jen začátkem. Po několik dalších let se ve slabší intenzitě opakovalo. Občas zahrozil i blízký Vesuv, ale obyvatelé Pompejí ho považovali za vyhaslý a nevěnovali mu pozornost. Jaké bylo jejich překvapení, když 24. sprna 79 jím otřásl ohromný výbuch, který zabil všechno živé v okolí.

Pompeje byly zasypány několikametrovou vrstvou popela a bylo jasné, že už je nikdo nikdy neobnoví.

Zdroj: Wkipedia.org, Pompeje. Poslední den

Témata: katastrofa, Pompeje, zemětřesení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Nestalo se to náhodou

    Ondra, 6. 1. 2014 21:47

    Reagovat

    Nestalo se to náhodou 24. 8. 79? :) ale jinak hezky dobově udělaný článek :)

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt