Popravování Židů pokračuje, tentokrát v Berezhanech

Popravování Židů pokračuje, tentokrát v Berezhanech zdroj: Personal.ceu.hu

12. 6. 2011, 12:07 | jaroslavpoks

stalo se 12. června 1943 ½ 20. stol.

Berezhany, Polsko – Brzy z rána Gestapo vydalo příkaz, aby všechny polské židovské ženy z Berezhan vyrazily na trh do města Novyi Rynok a nakoupili vše, co potřebují. Nejisté ženy v nevědomosti, co se bude dít, tak učinily, přestože peníze utrácely jen neochotně. Podezření však některé pojaly, proto spíše než překvapení vyvolal hlouček příslušníků Gestapo postávajích okolo stánků se zeleninou obrovské zděšení.

„Geht auf dem Friedhof!”

Přítomní prodejci nechtěli o celém incidentu v zájmu bezpečí svých rodin vůbec mluvit, a když už nám někdo sdělil, co viděl, mluvil velmi stroze s neustálou prosbou o zachování anonymity. „Čekali tady na ně, bylo to všechno naplánované,” svěřil se jeden z přihlížejících. „Když nakoupily, byly okamžitě zatčeny. Jakýkoliv odpor byl ihned potlačen. Pak jeden z Gestapáků zařval: ‚Geht auf dem Friedhof!‘ a všichni se vydali k místnímu hřbitovu. Všichni věděli, co přijde.”

Na hřibotově se sešli všichni Židé

Po odvedení žen následovali muži, kteří byli také násilně odvedeni. Jako poslední byli přivedeni příslušníci Judenrat. V jednu chvíli stálo na hřbitově přibližně 1 200 lidí. Bylo jim nařízeno se svléknout do naha a vytvořit zástupy. Následně byli obviněni a seznámeni s trestem – popravení střelbou do hlavy. O dalším dění přicházejí pouze kusé informace, a to od údajného úprchlíka, kterému se i přes salvu střel, kterou spustili Němci zpozorujíc zběha, podařilo uniknout. Gestapo umožnilo pouze jedinému člověku, doktoru Pinkasu Pomeranzovi, promluvit: „Takový konec nám byl předurčen. Umíráme za chyby našich otců.” Zabiti byli přes prosby a nářek rodičů i děti. Trest byl vykonán střelbou do týlu hlavy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Vyvraždění židovského ghetta v Berezhanech se zapíše do historie jako jedno z největších masových židovských vražd. Objeví se informace, že přítomní Němci byli v době popravování opilí, avšak nebude jistě známo, z jakého důvodu, nejpravděpodobněji však pro snížení morálky a lítosti během střílení.

Zdroj: Personal.ceu.hu, Wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, masakr, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt