Poslední anglická država na kontinentě padla

Poslední anglická država na kontinentě padla zdroj: Wikipedia.org

7. 1. 2013, 22:14 | Tadeáš Sedláček

stalo se 7. ledna 1558 starší

Calais – Tzv. italská válka nabrala nečekaný vývoj. Třicet tisíc mužů čítající vojsko francouzského krále Jindřicha II. dnes obklíčilo a posléze oblehlo město Calais ležící na pomezí Španělského Nizozemí a francouzského království. Toto město bylo po stoleté válce jedinou državou krále anglického v kontinentální Evropě.

Calais si dlouho nárokovala Francie i konkurenční Burgundsko, nicméně Anglie dovedla z jejich vzájemné rivality těžit a vládla městu posledních asi 150 let. Město však leží v nížině a musí tak spoléhat pouze na svůj pevnostní systém. Francie však tajně dopravila k městu třicet tisíc vojáků, na které čekala calaiská posádka čítajících pouhých 2500 mužů ve zbrani, která svedla s nepřítelem předem prohranou šarvátku. Baron Thomas Wentworth tak předal město do rukou pověřence francouzského krále, Francise, hraběte de Guise.

Francouzům tak padla do rukou cenná kořist. Mimo důležitého zajatce, jakým bez pochyby Thomas Wenthworth je, francouzská armáda získala na 300 střelných zbraní a proviant na tři měsíce.

Křištálová kouleVěštecká koule

Thomas Wentworth bude po ročním zajetí ve Francii poslán zpět do Anglie. Zde bude obviněn z velezrady a uvězněn v Toweru, kde také později zemře. Calais se stane integrální součástí Francie, zažije však za dobu existence ještě tři velká obléhání – španělské v roce 1596, německé v roce 1940 a spojenecké v roce 1944.

Anglie, respektive Spojené království, se však na kontinent ještě několikrát vrátí.V roce 1713 získá na Španělsku Gibraltar, který si podrží do současnosti. Získá také několik ostrovů ve Středomoří, těch se však ve 20. století buď vzdá ve prospěch jiných států, či se tyto ostrovy úplně osamostatní.

 

 

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Anglie, Francie, obléhání, obležení, Španělsko, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt