stalo se 6. ledna 1492 starší
Granada – Isabela Kastilská a Ferdinand II. Aragonský dnes slavnostně vstoupili do Granady, poslední bašty Maurů na Pyrenejském poloostrově. Granadský emirát, stát reprezentující Maury (tedy severoafrické muslimy arabského původu), byl beze zbytku dobyt těmito dvěma katolickými panovníky. Poslední muslimský pán Granady, Boabdil, dnes město symbolicky oběma panovníkům předal.
Reconquista (tedy znovudobytí) započala prakticky ihned po dosažení vrcholu velké arabské expanze na počátku 8. století. Arabové ovládali prakticky celý Pyrenejský poloostrov včetně některých území v dnešním království francouzském. Za historický prvního panovníka, který se postavil proti muslimům a porazil je, je považován Don Pelayo.
Proces trval téměř osm set let ani ne kvůli síle muslimů, jako kvůli vzájemné nevraživosti katolických států. Ta symbolicky skončila v roce 1469, kdy proběhla svatba již zmiňovaných Isabely a Ferdinanda, panovníků Kastilie a Aragonie – dvou nejmocnějších států na Pyrenejském poloostrově. Ti také na podporu katolické víry založili inkvizici, která pomáhá obyvatelům Kastilie a Aragonu ukázat správnou víru.

Hranice mezi Aragonem a Kastilií se v průběhu desítek let začnou stírat a nově vzniklé Španělsko se stane dominantním státem v Evropě a díky svým koloniím (byla to právě Isabela, která vyslala Kryštofa Kolumba za oceán) i ve světě. Rychlou cestu na vrchol však vystřídá ještě rychlejší pád a opratě nad řízením světa převezmou silnější státy – Francie a po ní Spojené království.
Zdroj: cs.wikipedia.org
Témata: arabové, Aragon, islám, muslimové, pyrenejský poloostrov, reconquista, sjednocení, Španělsko