Potvrzeno: Jugoslávie je definitivně minulostí

Potvrzeno: Jugoslávie je definitivně minulostí zdroj: Olstars.com

22. 5. 2013, 21:57 | Jan Špiroch

stalo se 22. května 2006 21. století

Podgorica – Je tomu skutečně tak, po dlouholetém rozpadu Jugoslávie je tento stát definitivně minulostí. V dnešním referendu se od Srbska odpojila i Černá Hora a rozpad je tak definitivně ztvrzen.

Včera proběhlo referendum, ve kterém se mělo rozhodnout, zda bude dále fungovat federace Srbsko a Černá Hora, dodnes známá jako Jugoslávie, nebo jestli vznikne další nový stát, Republika Černá Hora. Válka v Jugoslávii je velmi známá temná stránka historie Balkánu. Nyní by měla dokončena poslední kapitola totálního rozkladu Jugoslávie.

Svůj hlas přišlo odevzdat celkem 86,3% oprávněných voličů a pro samostatnost Černé Hory se vyslovilo 55,5%. Nakonec si tedy těsně, ale přeci Černohorci odhlasovali nezávislost. Evropská unie totiž stanovila minimální hranici 55% všech odevzdaných hlasů. Ostatní státy bývalé Jugoslávie získaly nezávislost již v letech 1991 a 1992. Černohorský premiér Milo Dukanović stanovil za hlavní cíl nově vzniklého státu vstup do Evropské unie.

Chorvatský prezident Stipe Mesić po dnešním zveřejnění výsledků telegraficky gratuloval Černé Hoře k volbě nezávislosti. Mesić byl první představitel jiného státu, který na výsledek oficiálně reagoval. Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana blahopřál k „úspěšnému referendu“ a uvedl, že volební účast přes 86 % „potvrzuje legitimitu tohoto procesu“. Evropská unie bude – podle jeho slov – „zcela respektovat“ konečné výsledky referenda. Srbský prezident Boris Tadić přijal výsledek referenda ve prospěch nezávislosti, zatímco srbský premiér vyčkává na přepočtení hlasů.

V souladu s ústavou Republiky Černá Hora nelze změnit státní status bez referenda, přičemž zákon o tomto referendu musí parlamentu navrhnout prezident. Proto se čeká až nový černohorský prezident tento akt předloží. Mělo by tomu tak být v průběhu března.

Zákon o referendu zavazuje Skupštinu (parlament), která referendum vyhlásila, plně respektovat jeho výsledek. Oficiální výsledky musí vyhlásit do 15 dnů a do 60 dnů podle nich konat.

Změna černohorské ústavy, která spočívá ve změně státního statusu, vyžaduje rozpuštění stávající Skupštiny a předložení nové ústavy, což musí být učiněno do 90 dnů od konání referenda. Nová Skupština pak musí tuto novou ústavu ratifikovat dvoutřetinovou kvalifikovanou většinou.

Nově vzniklá Srbská republika, která je nástupnickým státem federace, a která si zachovává svůj status quo, prohlásila, že bude plně respektovat výsledek volby a nebude se vměšovat do procesu osamostatnění Černé Hory.

Proto tak již můžeme říci, že Jugoslávie definitivně zanikla.

Zdroj: www.ctk.cz

Témata: Černá hora, federace, Jugoslávie, referendum, rozdělení, stát

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt