Potvzeno! Johanka nebyla žádná kacířka!

Potvzeno! Johanka nebyla žádná kacířka! zdroj: Wikipedia.org

7. 7. 2010, 10:23 | lipo.

stalo se 7. července 1456 starší

Řím – Byla Johana z Arku (Jehanne la Pucelle – Panna Jana) světice? Nebo podvodnice, lhářka a kacířka. Oč více tato otázka navenek trápila mnohé církevní i světské hodnostáře, o to více měl jasno prostý lid a vojáci, které vedla do vítězných bitev. Nakonec byla obviněna nejen z kacířství a pod zhoubným tlakem zákulisních mocenských intrik i upálena. Až 25 let po exekuci papež Calixtus III. její obvinění z kacířství zrušil.

Předchozí rozsudek byl prohlášen za výsledek korupce, podvodů, klevet, úskočnosti a neloajálnosti. Johančino přiznání bylo anulováno jako vynucené zastrašováním, obzvláště pak hrozbou upálením. Rehabilitační proces Panny Jany byl slavnostně zahájen v roce 1455 v Notre Dame. Johančina matka předala papežskému legátovi prosebný dopis, který podpořil i král Karel VII. Do protokolů byly v Notre Dame zanesené vzpomínky 114 svědků včetně pánů Dunoise a Alencona. Obě bojující strany, mnozí Angličané i Francouzi, ale i mnozí církevní hodnostáři, se mohou už jen stydět. Budiž jim peklo nemilostivo.

Není divu, že byla Johanka (Panna Orleánská) zproštěna obvinění. Co předpověděla, se nakonec i stalo. Pět let po jejím upálení vtrhlo do Paříže francouzské vojsko a v roce 1449 vtáhl král Karel do Rouenu. Za několi dalších let už Angličanům nezbylo na francouzském území téměř nic (jen přístav Calais a malá města Guires a Ardres) a Johančino Boží dílo bylo dokončeno. Ta, která chtěla Francii na rozkaz nebeského Krále zachránit, ji nejen zachraňovala ve vítězných bitvách i svými zázraky, byť negramotná a bez jakéhokoli vzdělání vojenského, ale dokonce i správně předpovídala historii.

Křištálová kouleVěštecká koule

Vatikán se pokusí využít ve svůj prospěch velké obliby Johančiny legendy mezi prostým lidem a v roce 1897 zahájí projednávání její beatifikace. O 12 let později ji papež Pius X. prohlásí za blahořečenou a v roce 1920 ji Benedikt XV. prohlásí za svatou. Stane se tedy něco nevídaného. Po ostatních tisících obětí církevní inkvizice nikdy neštěkl ani pes, Jana z Arku však bude jedinou z nich, která po své smrti získá tak vysoké vyznamenání, výjimečné i tím, že po světici nezbyla ani jediná kůstka. Vše pohltila Seina. Přitom je pro potřeby svatořečení Vatikánem předepsáno, že musí existovat alespoň nějaký důkaz fyzické existence. (Zřejmě i v případě, že by šlo o bytost pouze éterickou a tedy Ducha svatého.)

Církev však výjimku neučinila poprvé. Prvním případem byl Ježíš, po kterém zřejmě také nezbylo nic a přitom se dokonce stal Bohem. Z příběhů obou světců pak plyne ponaučení i pro nás, běžné smrtelníky. Kdo chce zachránit svět, duše lidí, či jen jedinou zemičku v Evropě, bude trpět a své slávy dojde až po smrti. Na Nebesích i na Zemi.

Zdroj: Wikipedia.org

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt