President Spojených států Garfield podlehl infekci

President Spojených států Garfield podlehl infekci zdroj: Wikipedia.org

19. 9. 2011, 17:38 | Daniel Javorský

stalo se 19. září 1881 19. stol.

Elborn, New Jersey – Celé Spojené státy jsou zarmouceny. Krátká prezidentská kariéra republikána Jamese A. Garfielda dnes večer nalezla konec. Na žádost svou byl převezen do Elbornu, svého bydliště, aby zde i skonal.

Garfield byl dne 2. července na nádraží ve Washingtonu postřelen dvěma ranami od muže jménem Guiteau, kterého policie ihned zadržela. Motiv pachatele znám není. Soud vysoce postaveného právníka rozsudek jistě nalezne.

Střelbu Garfield přežil. Jedna kulka škrábla jej do ramene, druhá však nalezla v jeho těle úkryt. Ani největším odborníkům současnosti se nepodařilo kulku nalézt. Lékaři a vědci však při hledání opatrní nebyli a do Garfieldova těla zanesli smrtelnou infekci, jíž dnes podlehl.

V USA se stává hlavou státu vicepresident Chester Alan Artur. Není známo, zda nastanou nové volby.

Křištálová kouleVěštecká koule

Guiteau se stane vinným a bezmála rok po pokusu o vraždu bude oběšen. Motiv je však stále nejasný. Jeho proces totiž bude prvním soudním líčením, při kterém bude zkoumán mentální stav obviněného. Guiteau totiž uvede, že jej vedlo slovo Boží a jeho motiv byl náboženský.

Prezident Garfield se však stal dva týdny před postřelením slavným tímto výrokem: „Kdokoli ovládá objem peněz v dané zemi, je absolutní pán nad veškerým průmyslem a obchodem… a když si uvědomíte, že celý systém je velmi snadno ovládán, ať už jedním či druhým způsobem, několika málo mocnými muži na vrcholu, sami přijdete na to, odkud vznikají období inflací a krizí.“

Lze se tedy domnívat, zda Guitenaua vedl skutečně Bůh, a ne žádný finančník z Wall Streetu.

Viceprezident Chester Alan Artur bude prezidentem až do roku 1885.

Témata: prezident, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt