President Wilson představil Kongresu svých 14 bodů

President Wilson představil Kongresu svých 14 bodů zdroj: Connect.umpi.maine.edu

8. 1. 2013, 11:51 | Tadeáš Sedláček

stalo se 8. ledna 1918 ½ 20. stol.

Washington – Už pátým rokem se vleče krvavý a vysilující konflikt mezi bloky Dohody a Centrálních mocností. Centrální mocnosti, tedy Německo, Rakousko-Uhersko, Bulharsko a Osmanská říše však doplácí na svou hospodářskou slabost a geopolitickou izolovanost.

Spojené státy americké, země, která drží dohodové velmoci (Francie a Spojené království) nad vodou, si je natolik jista svým vítězstvím, že americký president Woodrow Wilson dnes představil americkému Kongresu platformu, na níž by chtěl vystavět mír. Přinášíme vám shrnutí čtrnácti bodů prezidenta Wilsona:

 1. Odstranění kabinetní diplomacie – podle Wilsona to byly především tajné dohody a pletichy, které mohly za rozpoutání Velké války. Wilson tedy navrhuje nahrazení tohoto systému systémem veřejných smluv, dohod, atd. Všechny nové dohody a smlouvy měly vést k udržení míru.
 2. Svobodná mořeplavba – tedy již žádné tahanice o průplavy, průlivy a úžiny.
 3. Odstranění překážek mezinárodního obchodu – Wilson si v tomto bodu klade poměrně ambiciózní cíl vytvoření svobodného trhu bez cel, apod.
 4. Omezení zbrojení – hospodářství jednoho státu již nesmí být založeno na zbrojním průmyslu (Wilson patrně naráží na Německo a jeho militantní hospodářství – zbrojilo ale také Spojené království).
 5. Vyřešení koloniální otázky – imperiální mocnosti mají řešit problematiku kolonií také s domorodým obyvatelstvem.
 6. Evakuace cizích vojsk z ruského území – tisíce kilometrů čtverečních ruského území jsou pod nadvládou německých a rakouských vojsk, což se presidentu Wilsonovi nelíbí a chce to změnit.
 7. Obnova suverenity Belgie – německá armáda napadla na začátku konfliktu v roce 1914 Francii přes belgické území. Od té doby se drtivá většina území nachází pod německou okupační správou.
 8. Navrácení Alsaska-Lotrinska Francii – Francie toto území s převážně německy mluvícím obyvatelstvem ztratila v roce 1871 po prohrané prusko-francouzské válce.
 9. Italské hranice podle národnostního principu – Itálie jakožto jednotný národní stát vznikla v roce 1861. I po jejím rozšíření v roce 1866 a 1871 zůstalo za hranicemi spousta Italů (především v Rakousku-Uhersku), což byl důvod vstupu Itálie do války na straně Dohody (původně byla totiž Itálie spojencem Německa a Rakouska-Uherska). President Wilson chce tedy tímto bodem pravděpodobně uspokojit italské nároky.
 10. Vytvoření předpokladů pro autonomní vývoj národů Rakousko-Uherska – president Wilson zde na rozdíl od některých představitelů domácího odporu nevolá po rozbití Rakouska-Uherska, ale pouze o jeho regionalisaci.
 11. Ukončení okupace Rumunska, Srbska a Černé Hory a zajištění přístupu Srbska k moři – Mimo Belgie padla za oběť expanzi Centrálních mocností i nezávislost dalších států, jejichž obnovení si Wilson přeje.
 12. Nezávislost Turecka, autonomie pro neturecké národnosti Osmanské říše – Wilson se odvolává zejména na početné menšiny Řeků, Kurdů, Arménů, ale i Arabů.
 13. Zřízení nezávislého Polska s přístupem k moři – Polsko zaniklo před více než sto lety a podle presidenta Wilsona je nutné jej znovu vytvořit a vklínit tak mezi Rusko a Německo.
 14. Založení Společnosti národů – Wilson v tomto bodě hovoří o zcela nové organisaci, ve které budou státy jednat na principu rovnosti – ať jsou velké, či malé. Tato organisace by měla řešit spory mezi členy mírovou cestou namísto válečné.

Vypadá to, že Spojené státy americké vyložily své karty na stůl, nicméně Centrální mocnosti již několikrát daly najevo, že bojovat se bude do “úplného konce”, a tak na definitivní mír můžeme čekat klidně ještě několik let.

 

 

Křištálová kouleVěštecká koule

Válka nakonec skončí 11. listopadu 1918 podpisem příměří mezi Německem a západními mocnostmi. Samotný mír (Versailleská smlouva) však bude podepsán až 28. června 1919 a ne všechny body se podaří Wilsonovi prosadit. Neúspěšně skončí vyjednávání o bodech o svobodném světovém trhu, koloniální otázce a omezení zbrojení. Národy Rakouska-Uherska nedostanou autonomii, ale rovnou vlastní státy. Nově vzniklá Společnost národů se ukáže jako nepříliš akceschopná organisace (Spojené státy americké do ní nikdy nevstoupí).

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: americký prezident, mír, první světová válka, Spojené státy americké, USA, válka, Woodrow Wilson

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt